Väčšina z novopríchodzích migrantov (až 96 percent) sa na cestu vydala z Líbye. Rastúcu tendenciu majú aj počty migrantov prichádzajúcich z Turecka, ktoré sa oproti vlaňajšku zvýšili asi o dve percentá, avšak z celkového počtu novopríchodzích migrantov do Talianska predstavujú len zhruba tri percentá. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú v piatok TASR zaslalo talianske veľvyslanectvo v Bratislave.
V správe sa ďalej uvádza, že väčšina migrantov (52 percent), ktorí sa do Talianska doplavili, pochádzala z niektorej zo šiestich západoafrických krajín - Nigéria, Guinea, Pobrežie Slonoviny, Gambia, Senegal a Mali. Do Talianska naďalej migrujú aj osoby pochádzajúce z Maroka, ich počet sa však ustálil. Pomerne vysoký naďalej ostáva počet Eritrejčanov (5317) a Sudáncov, ktorí sa do Talianska doplavili, avšak proti rovnakému obdobiu vlaňajšieho roka (9659 Eritrejčanov) ide o výrazný pokles. Druhú najpočetnejšiu národnosť medzi týmito migrantmi predstavujú spoločne s Guinejčanmi aj Bangladéšania, ktorých od začiatku roka do Talianska prišlo už 8543.
Podľa údajov talianskeho ministerstva vnútra zároveň od začiatku roka do 31. júla prišlo do Talianska 12 583 neplnoletých migrantov bez sprievodu, čo predstavuje asi 13,2 percenta z počtu všetkých novopríchodzích migrantov. Talianske ministerstvo práce a sociálnych vecí zároveň na konci júla evidovalo vo svojom systéme dovedna 17 864 zaregistrovaných neplnoletých osôb bez sprievodu. Väčšina z nich pochádza z Gambie, Egypta a Albánska a až 5226 ich bolo v rovnakom čase nevypátrateľných.
Od 1. januára do 21. júla dostalo Taliansko 83 291 žiadostí o medzinárodnú ochranu (o 41 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016). Talianska vláda zabezpečila medzinárodnú ochranu 43 percentám žiadateľov v nasledujúcom pomere: štatút utečenca dostalo deväť percent žiadateľov, doplnkovú ochranu asi desať percent žiadateľov a humanitárnu ochranu (povolenie na pobyt) 24 percent žiadateľov.
Plavidlá mimovládnych organizácií zachránili od 1. januára do 31. júla dovedna 40 511 migrantov, čo predstavuje 44 percent z celkového počtu zachránených ľudí, uvádza ďalej talianske veľvyslanectvo. Podľa údajov Medzinárodnej námornej organizácii (IMO) zároveň od začiatku roka zahynulo v mori 2385 osôb.