Zatiaľ čo ešte pred pár dňami pri obhajovaní škandálu na ministerstve školstva pôsobila vládna trojka súdržne, všetko sa zmenilo z hodiny na hodinu. Z ničoho nič Danko v pondelok napoludnie vypovedal koaličnú zmluvu so Smerom a Mostom, ktorá platila od marca minulého roka. Čo je za týmto nečakaným rozhodnutím?
Danko sa počas posledného obdobia vyhrážal už niekoľkokrát, že koaličnú zmluvu vypovie. Nakoniec sa na to odhodlal až 17 mesiacov od parlamentných volieb. Skoncovanie s krehkou dohodou, ktorá držala pohromade vládnu zostavu, pritom podľa prvotných informácií s nikým zo svojich partnerov nekonzultoval. „Ako dôvod uvádzam absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít,“ stroho vysvetlil Danko svoje rozhodnutie v liste Ficovi a Bugárovi.
Podpredseda národniarov Jaroslav Paška tvrdí, že nevylučuje pád vlády, ani predčasné voľby. Zároveň pripustil, že za aktuálnym vývojom je aj škandál s miliónovým rozdeľovaním eurofondov na ministerstve školstva. „Mali by sme nastaviť mechanizmy komunikácie, vďaka ktorým by sme si pomáhali,“ povedal Paška s tým, že vzájomný rešpekt prestal existovať. Pre Denník N ešte dodal, že koalícia má komplikované vzťahy a zlyháva v komunikácii. „Máme jednoducho pocit, že sa niekto odtrhol a začína si kryť svoje záujmy,“ zvestoval.
Podľa informácií Nového Času zvnútra koalície je za Dankovým ťahom snaha zachrániť si preferencie strany. „Ide mu o zmenu koaličnej zmluvy, kde sa v tichosti SNS vzdá ministerstva školstva na výmenu za iné ministerstvo. Týmto konaním sa chce zbaviť zodpovednosti za aktuálnu situáciu v rezorte a vyhne sa situácii, kde by musel byť Plavčan odvolaný,“ prezradil zdroj zvnútra koalície. Sám Béla Bugár priznal, že išlo o prekvapivý krok SNS. „Táto vládna koalícia doteraz úspešne plnila svoje programové ciele, preto nerozumieme požiadavkám vyjadreným v liste predsedu SNS,“ zareagoval Bugár, podľa ktorého tento krok Danka oslabí dôveru voličov.
Slováci sa pritom s vypovedaním koaličnej zmluvy doteraz nestretli. Na stole je viac scenárov, ako môže vláda pokračovať, ale aj padnúť. Premiér Robert Fico označil krok SNS za absurdný a požaduje vysvetlenia. S Dankom sa stretol aj prezident Andrej Kiska, po tom, čo informoval o vypovedaní zmluvy. „Je však vecou vládnych strán, aby si situáciu vydiskutovali,“ povedal jeho hovorca.
Andrej Danko
Vážení koaliční partneri,
týmto spôsobom vypovedám koaličnú zmluvu podpísanú 1. septembra 2016 medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd. Ako dôvod uvádzam absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii.
Dobrá sociálno-ekonomická situácia roku 2017 ukazuje, že je nutné sa zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania. Zároveň Vám navrhujem bilaterálne, resp. multilaterálne rokovania s vedením Slovenskej národnej strany o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.
Robert Fico
Na dnes (utorok) zvolávam koaličnú radu na úrovni predsedov vládnych strán. Očakávam, že predseda SNS vysvetlí partnerom absurdný krok SNS, ktorý nevnáša do spoločnosti pokoj a stabilitu. Smer-SD sa na rokovaniach bude správať zodpovedne voči voličom i krajine.
Béla Bugár
Je to vec, ktorú treba prediskutovať na koaličnej rade. Budeme chcieť vysvetlenia. Sú veci, ktoré sa riešiť dajú a ktoré nie.
Ako vnímate výpoveď koaličnej zmluvy?
Dušan Jarjabek (Smer-SD):
Dôvod je jeden jediný, a to aby sa prehodnotili pravidlá, ktoré obsahuje súčasná koaličná dohoda. Možno sú to pravidlá, ktoré my ani nepoznáme, ale len títo traja koaliční lídri. Možno pôjde aj o nejaké ministerstvá, štátnych tajomníkov či ich prerozdeľovanie iným spôsobom, aj to zrejme bude dôvod.
Boris Kollár (Sme rodina):
Je to prekrývanie kauzy eurofondy. To je riadny prúser, to ešte len bude škandál. Môžu to prekryť ešte niečím oveľa väčším. Otvoria koaličnú zmluvu a možno, to ale fabulujem, o tom vie aj samotný Fico. Možno sa na tom dohodli a akože ideme pomôcť ľuďom a pritom len zahrajú divadlo. Však keď sa národu darí, tak im treba pomôcť a to im pomôžu tak, že týmto ľuďom a ich deťom ukradnú budúcnosť. Predčasné voľby určite nie sú reálne, oni sa zase dohodnú ako vždy.
Lucia Nicholsonová (SaS):
Je ťažké odhadnúť logické poryvy v mysli predsedu parlamentu. Je absolútne nevyspytateľný. Môže byť za tým zúfalý krok, aby prekryl Plavčanov škandál ohľadom eurofondov, zároveň musí urobiť aj niečo pre to, aby zastavil prepad preferencií jeho strany. Naozaj riskuje, že sa na novej koaličnej dohode nedohodnú a znamenalo by to pád vlády, predčasné voľby a jeho samovraždu v priamom prenose.
Jozef Viskupič (Obyčajní ľudia):
Danko nehovorí len o zmene koaličnej zmluvy, ale žiada nové programové vyhlásenie vlády, a to už nie je žiadna sranda. Vláda stojí a padá práve na ňom, a ak žiada nové, hovorí o páde súčasnej vlády.
Milan Uhrík (ĽS NS):
Vnímame to ako čisto účelový krok a snahu o vytvorenie zástupnej témy na prekrytie škandálov okolo stomiliónových káuz ministra Plavčana. Nemyslíme si, že ide o reálnu krízu v koalícii, ide len o vypovedanie koaličnej zmluvy. SNS je aj naďalej súčasťou koalície a má svojich ministrov a vplyv vo vláde.
František Šebej (Most-Híd):
To, čo urobil pán Danko, určite nie je štandardné. O niečom takom som ešte v živote nepočul.
Gábor Gál (Most-Híd):
O kroku pána Danka som sa už dozvedel, ale ešte neviem bližšie, čo za tým môže byť.
17 mesiacov koalície
Poplatky za RTVS
1. 6. 2016 - Prvý vážny konflikt novej koaličnej trojky. SNS sa postavila ministrovi kultúry za Smer Markovi Maďaričovi, ktorý sa po 13 rokoch snažil rozmraziť výšku koncesionárskych poplatkov. Danko vystúpil ostro proti. SNS sa o rok neskôr podarilo pretlačiť svojho favorita na post šéfa telerozhlasu.
Prvý prepis koaličnej zmluvy
16. 8. 2016 - Štvrtá koaličná strana Sieť pod vedením Radoslava Procházku sa rozpadá. Stranu opúšťa väčšina poslancov a onedlho končí v koalícii, prichádza o ministerstvá a prvýkrát sa prepisuje koaličná zmluva.
Tu máš, Tomáš
3. 2. 2017 - Spor pre predražené faktúry za energie sa stupňuje. Predseda SNS kritizuje premiérovu mediálnu pravú ruku Erika Tomáša. Viní ho z toho, že mu úmyselne podkopáva nohy v médiách a podkuruje jeho komunikačnej neohrabanosti.
Sme pred rozvodom
7. 2. 2017 - Vrcholí kauza predražených faktúr za energie. Šéf SNS Andrej Danko pýta hlavu predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka a väčší vplyv v energetických spoločnostiach. Danko sa s Ficom po niekoľkých dňoch trucovania pod vplyvom Bélu Bugára zmieruje na spoločnej tlačovke. Holjenčík končí.
Chuť na Rezníka
15. 6. 2017 - Danko tentoraz s Ficom spolupracoval pri voľbe šéfa RTVS. No kandidáta Jaroslava Rezníka dlhodobo odmietal Most-Híd, ktorý preferoval vtedajšieho riaditeľa Václava Miku. Béla Bugár napokon na koňa SNS prikývol a spolu s hlasmi fašistov Rezníka do kresla pretlačili.
Nenechá ma rozprávať
6. 7. 2017 - Ďalšia kríza v koalícii. Šéf SNS Andrej Danko povedal svojim ministrom, aby sa nezúčastnili na koaličnej rade. Tú sa premiér Fico rozhodol odložiť. Oficiálnou verziou bolo, že sa nevedeli dohodnúť na zvyšovaní platov učiteľov. Malo ísť však o to, že Fico Dankovi nedovolil rečniť na oslavách sv. Cyrila a Metoda na Devíne.