V pondelok svojim najbližším partnerom oznámil, že vypovedá koaličnú zmluvu. Nový Čas zisťoval, ako tento krok otrasie slovenskou politickou scénou.
Ako dôvod Danko uviedol „absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít“. Politológ Grigorij Mesežnikov nad týmto krokom len krúti hlavou. „Je to asi tým, ako sa v poslednom čase SNS dostala pod obrovský tlak, v drvivej väčšine s jeho zodpovednosťou - nešťastným účinkovaním, výložkami, brebtami... Teraz sa k tomu pridala aj klientelistická kauza okolo eurofondov, ktorá silno otriasla dôveryhodnosťou strany,“ myslí si Mesežnikov.
Keď SNS vystúpi z vládnej koalície, začnú sa rokovania o tom, kto bude podporovať vládu, aby bola väčšinová. „Danko otvoril Pandorinu skrinku a nemá kľúč, aby ju mohol znovu uzavrieť. Je to prejav veľkého politického amaterizmu, čo sa potvrdilo aj na iných jeho krokoch, ale toto je už absolútny hardcore,“ tvrdí Mesežnikov. Všetko teraz bude závisieť od rozhodnutia premiéra Roberta Fica. „Ak to Fico pochopí ako vydieranie, tak je to koniec koalície a s najväčšou pravdepodobnosťou budú predčasné voľby,“ tvrdí politológ Ján Baránek.
1. Dohodnú sa na novej koaličnej zmluve
Keďže atmosféra v koalícii je veľmi napätá, odborníci dohode na novej koaličnej zmluve veľmi neveria. „Že sa dohodnú na novej koaličnej zmluve, tak to je vážne nepravdepodobné. Myslím si, že za tých 28 rokov transformácie na Slovensku sa asi nestalo, že po zrušení koaličnej zmluvy by sa partneri zhodli na novej a podpísali ju. Toto by bola úplná novinka,“ myslí si politológ Mesežnikov.
2. Vláda Smeru a Mosta s tichou podporou SNS
„Takáto vláda najsilnejšej strany Smer a Mosta by musela SNS ticho podporovať s tým, že by SNS jej rezorty ostali. Teda ministri SNS by ostali, ale neboli by viazaní koaličnými dohodami. To si však neviem úplne predstaviť, pretože takúto koalíciu sme ešte fungovať nevideli, ale teoreticky je to možné,“ hovorí politológ Baránek.
3. SNS príde o posty, ale bude vládu ticho podporovať
„Tretia možnosť je tá istá vláda Smeru a Mosta, ale s tým že posty a rezorty SNS by neostali a bude to ad hoc tichá podpora. Čiže by sa museli udiať personálne zmeny. Tieto možnosti ale nepovažujem za veľmi pravdepodobné. Všeobecne neverím tomu, že by Robert Fico chcel vládnuť v menšinovej vláde,“ myslí si Baránek.
4. Pád vlády a predčasné voľby
Veľkým strašiakom, ktorý nevylučujú ani mnohí politici, je pád vlády a následné predčasné voľby. „Tento scenár sa vôbec nedá vylúčiť. V tomto prípade však treba rátať aj s tým, že by sa mohlo kotlebovcom zadariť viac ako v posledných parlamentných voľbách,“ tvrdí politológ Baránek.
5. Úradnícka vláda
Dočasným riešením by mohla byť aj úradnícka vláda, kde by zasadali nestranícki odborníci. „Do úvahy prichádza aj úradnícka vláda. No treba si uvedomiť, že do ďalších riadnych volieb ostávajú takmer tri roky a to je veľmi veľa. To si myslím, že by nevydržala. Takúto možnosť si neviem v reáli predstaviť,“ dodáva Baránek.
Veštkyňa Zana: Pluto pôsobí v Dankov neprospech
Z hľadiska numerológie ide o nevhodné rozhodnutie, pretože on ako osoba zastupujúca druhých ľudí aj politických partnerov sa nachádza v nepriaznivom období. Astrológia vyjadruje jasný aspekt mimoriadne negatívneho Pluta, ktoré ovplyvňuje rozhodnutia a konanie pána Danka z dlhodobého hľadiska v jeho neprospech. Neverbálna komunikácia v numerologickom rozbore vypovedá, že osobnosť Danka je v prítomnosti nestála, manipulatívna a schopná fabulovať či zastierať pravdu vo svoj prospech.
Je nepravdepodobné, aby súčasná koalícia nepokračovala vo vládnutí, pretože sú tu významné aspekty moci a peňazí. Avšak – je možné, že Dankovo konanie „spustí“ predčasné voľby. Kritické obdobie možných predčasných volieb začína plynúť 26. 9. 2017 a vývoj je v nastavení približne 4,5 – 6,5 mesiaca.