Aspoň tak našu krajinu vníma štúdia Global Retirement Index 2017 z dielne finančnej spoločnosti Natixis. Odborníci porovnali rozsah zdravotnej starostlivosti, materiálnych prostriedkov na pohodlný život i kvalitu života najstaršej časti obyvateľstva. Ako sa žije dôchodcom na Slovensku?
Slovensko je prvý raz medzi 25 najlepšími krajinami v hodnotení života dôchodcov (GRI). Veľa dôvodov na radosť však nemáme. Hoci v príjmovej rovnosti patríme k najlepším, výškou penzií zaostávame za bohatšími krajinami. „Slovensko má najnižší príjem na obyvateľa všetkých top 25 krajín,“ píšu autori štúdie. Naši dôchodcovia doplácajú na to, že žijú v období prechodu od pádu komunizmu v roku 1989. „Všetko je zakliate cenou práce, ktorá bola nízka za socializmu a je aj teraz,“ tvrdí sociologička Silvia Porubänová. Najlepšie sa majú seniori v Nórsku, vo Švajčiarsku a na Islande.
Ako to vidia Slováci?
Živoríme, je to pod psa
Marta Fusková (67), Zbehy (okr. Nitra)
Je to pod psa. Jediná výhoda, ktorú mám ako dôchodca, je, že cestujem zadarmo. Čo sa týka zdravotnej starostlivosti, je to katastrofa. Za lieky mi síce vrátia každý štvrťrok okolo 20 - 30 eur, ale aj tak musím za ne doplácať.
Všetko treba zlepšiť
Štefan Tobakoš (74), Košice
S týmto rebríčkom zásadne nesúhlasím. Zlepšiť by sa malo prakticky všetko, aby penzisti žili naozaj dôstojne a nemuseli počítať každé euro. Mám dôchodok 400 eur.
My sme spokojní
Slávka (79) a Tomáš (76) Koreňovci, Banská Bystrica
Myslíme si, že je to správne umiestnenie. My sme na Slovensku spokojní a určite sa nechystáme odísť do zahraničia. Samozrejme, ešte stále sa dá veci zlepšovať, ale my sme naučení byť skromní.
Je za tým nízka cena práce
Silvia Porubänová, Inštitút pre výskum práce a rodiny
Všetko to súvisí s nízkou cenou práce, ktorá bola aj za socializmu, ako aj s často nízkymi mzdami. To je asi najzávažnejšia výzva, ako zvýšiť hodnotu práce, aby aj dôchodky boli dôstojné. Práca rovnakej hodnoty na Slovensku nemá takú cenu ako v krajinách na západ od našich hraníc.