Dôvodom sú nezhody vo vnútri vlády premiérky Theresy Mayovej. Uviedol to podľa tlačovej agentúry Reuters bývalý popredný britský diplomat Simon Fraser, ktorý má pracovné skúsenosti aj z prostredia Európskej komisie.
Fraser, ktorý bol do roku 2015 najvyššie postaveným štátnym úradníkom na ministerstve zahraničných vecí a vedúcim Diplomatického zboru Spojeného kráľovstva, sa domnieva, že britská vláda by mala pri rokovaniach s EÚ prezentovať jasnejšie pozície.
Reuters pripomína, že po tom ako premiérka Mayová stratila po júnových voľbách parlamentnú väčšinu, sa medzi členmi jej kabinetu začali spory o rôznych podobách brexitu, vrátane toho, či sloboda pohybu občanov krajín EÚ bude zaručená alebo zrušená po roku 2019, keď Británia plánuje opustiť Úniu.
"Rokovania sa ešte len začali a nemyslím si, že sa začali mimoriadne sľubne, úprimne povedané, pre Britov," povedal Fraser pre rozhlasovú stanicu BBC. Fraser pozná optiku Bruselu. V období rokov 2004-2008 bol ako diplomat pridelený Európskej komisii, kde pôsobil ako šéf kabinetu u eurokomisára pre obchod Petera Mandelsona.
Fraser, ktorý po odchode z diplomacie pôsobí ako poradca v záležitostiach pre brexit, upozornil, že Londýn okrem zmienky o úprave práv občanov krajín EÚ zatiaľ nepriniesol veľa vecí na rokovací stôl.
Podľa Reuters sa na júlovom kole rokovaní o brexite sa medzi vyjednávačmi z oboch strán dosiahlo len málo kompromisov v dôležitých otázkach ako je ochrana práv občanov krajanov a plnenie finančných záväzkov Londýna voči EÚ.
Britská vláda by mala do konca tohto týždňa zverejniť viacero svojich "pozičných dokumentov" k brexitu, vrátane návrhov o budúcich colných vzťahoch s EÚ a hraničnom režime medzi Írskom a Severným Írskom.