Kvôli tomuto znečisteniu bolo v uplynulých dňoch pre verejnosť uzavretých viac ako desať pláží. K zrážke lodí došlo pred šiestimi dňami pri ústí Perlovej rieky (Ču-ťiang). Podľa hongkonských médií sa po tejto havárii do mora dostalo vyše 1000 ton palmového oleja.
Znečistenie mora vyvolalo hnev miestnych obyvateľov i ochrancov životného prostredia, ktorí aj v stredu pokračovali v odstraňovaní uhynutých rýb a odpadkov pokrytých stuhnutým palmovým olejom a vyplavených morom na pobrežie a pláže. Hongkonská regionálna vláda, ktorá sa v utorok zišla na krízovom zasadaní, oznámila, že z mora a pevniny bolo odstránených 93 ton stuhnutého palmového oleja. Ubezpečila tiež, že objem uniknutého palmového oleja v pobrežných vodách klesol.
Zatiaľ nie je jasné, aké dôsledky bude mať táto ekologická havária na životné prostredie v oblasti, najmä na ohrozené druhy živočíchov vrátane delfína bieleho. Environmentalisti už vyjadrili obavy, že dôsledky havárie budú mať veľmi negatívny vplyv na ekosystémy. Obávajú sa najmä rozmoženia rias a poklesu populácie rýb.
Agentúra Reuters pripomenula, že pobrežné vody a pláže v Hongkongu zápasia so znečistením, ktoré more prináša z pevninskej Číny, kde sa mnohé spoločnosti snažia ušetriť na nákladoch za likvidáciu odpadu tým, že ho hádžu alebo vypúšťajú do mora.