Po trpkej prehre na politickom fronte však prišla veľká rana. Parlamentný súboj vystriedal boj so zákernou a zriedkavou diagnózou - zvláštnym typom rakoviny kostnej drene. Figeľa majú v rukách onkológovia v Bratislave, no aby zvýšil svoje šance na úspešnú liečbu, rozhodol sa zveriť svoje zdravie aj špecialistom v USA.
„Život je úžasný dar, ktorý si ceníme viac, keď sme starší,“ povedal Figeľ v čase, keď sa mu narodilo jedno z jeho krásnych vnúčat - dievčatko Izabelka Mária. Hrdého otca a starkého teraz osud zahnal do kúta. Pred vyše mesiacom sa totiž Figeľ dozvedel najsmutnejšiu správu v jeho živote. Zdroj blízky expolitikovej rodine Novému Času prezradil, že si Ján Figeľ v súčasnosti prechádza naozaj ťažkým obdobím. „Doktori mu pred nejakým časom, asi mesiacom, diagnostikovali rakovinu,“ ozrejmil. Informáciu o náleze oficiálne potvrdili aj z jeho kancelárie. „Môžem vám potvrdiť, že pán Figeľ má zdravotné problémy, ktoré spadajú medzi onkologické ochorenia. Nie je to však nádor,“ priblížila jeho asistentka Anna Gareková. Tá zároveň konkretizovala, o aký druh ochorenia ide. „Je to rakovinové ochorenie týkajúce sa kostnej drene,“ upresnila.
Podľa Figeľovej pravej ruky Anny Garekovej je evidovaný v odbornom nemocničnom zariadení priamo v hlavnom meste. „Je pacientom v Národnom onkologickom ústave v Bratislave,“ priblížila. V NOÚ v minulosti bol liečený na rakovinu aj exprezident Ivan Gašparovič, ktorý podstúpil dve operácie hrubého čreva. „Môžeme potvrdiť, že pán Figeľ je pacientom NOÚ,“ uistila hovorkyňa ústavu Martina Šoltésová bez bližších podrobností. Podľa slov Figeľovej asistentky sa bývalý minister dopravy nelieči výhradne len v Bratislave a po rady odborníkov a špecialistov sa vybral aj za hranice Slovenska. „Keďže toto ochorenie je na Slovensku zriedkavé, je v súčasnosti na špeciálnom vyšetrení v zahraničí,“ podčiarkla Gareková a informovala, že vrátiť by sa mal približne o pár týždňov. Zdroj Novému Času prezradil, že Figeľ sa zveril do rúk špecialistov v USA, kde momentálne podstupuje obzvlášť náročné vyšetrenia. Nie je to ale prvýkrát, čo exšéf KDH mal problémy so zdravím. V roku 2012 sa podrobil operácii pľúc. Tá súvisela s jeho dávnym poranením pri futbale, keď si zranil krčnú chrbticu.
Po tom, ako Ján Figeľ odišiel z vedenia KDH po nelichotivých výsledkoch v parlamentných voľbách, sa nadobro stratil z aktívnej politiky. V súčasnosti pôsobí ako osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva mimo Európskej únie, ktorého vymenoval šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Po ťažkom odchode z poslaneckého života je však Figeľovou jasnou prioritou záchrana zdravia. V zákernom boji sú jeho najväčšou oporou najbližší. S manželkou Máriou má exposlanec 4 deti, z toho jedna dcéra žije v zahraničí. Smutná správa však v ťažkých časoch rodinu pevne zomkla.
Čo je kostná dreň
Je špongii podobné mäkké tkanivo vypĺňajúce dutiny kostí. Funguje ako továreň na výrobu buniek, ktoré dozrievajú v dreni a potom putujú do krvného obehu. Dospelý človek má 2 druhy kostnej drene - červenú, ktorá vytvára krvinky, a žltú - tukovú. Kostná dreň zdravého človeka vytvára 3 typy krvných buniek, a to červené krvinky (erytrocyty), biele krvinky (leukocyty) a krvné doštičky (trombocyty).
Rakovina kostnej drene
Štěpán Tuček, onkológ, Druhý názor lekára
Ide o onkologické ochorenie kostnej drene. Všeobecne povedané, toto ochorenie vychádza z buniek kostnej drene z ich rôznych vývojových štádií - od základných kmeňových buniek po biele alebo červené krvinky alebo krvné doštičky.
Priebeh ochorenia
To, ako ochorenie prebieha, možnosť ovplyvnenia liečbou aj prognózy pre pacienta môžu byť rôzne, od ochorení s veľmi rýchlym prebiehom (napr. akútna leukémia), ktoré môžu svojho nositeľa zahubiť za pár dní či týždňov, až po chronické ochorenia, s ktorými sa dá žiť aj desiatky rokov (napr. chronická leukémia).
Príznaky ochorenia
- bolesť v kostiach a kĺboch
- úbytok hmotnosti
- zdurenie lymfatických uzlín, ktoré zvyčajne nebolí
- horúčky alebo nočné potenie
- časté infekcie
- pocit slabosti a únavy
- krvácanie a ľahké tvorenie modrín
- opuch brucha
Celoživotný kádehák
Vstup do politiky (1990)
Po revolúcii a páde komunizmu Ján Figeľ vstupuje do politiky, jeho celoživotnou stranou sa stáva KDH.
Vstup do EÚ (1998)
Počas prvej Dzurindovej vlády bol štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a hlavným vyjednávačom Slovenska pre rokovania o vstupe do Európskej únie.
Prvý eurokomisár (2004)
Stal sa prvým slovenským eurokomisárom v histórii. Na starosti má tak oblasť vzdelávania, ale aj odbornej prípravy a kultúry.
Na čelo KDH (2009)
Figeľ bol spoluzakladateľom KDH, predsedom KDH sa stal, keď vystriedal Pavla Hrušovského. Na čele strany vydržal 7 rokov.
Šéfovanie na doprave (2010)
Počas vlády Ivety Radičovej zastával post ministra dopravy. Za jeho éry významne klesli súťažené ceny za dopravné megazákazky.
Operácia pľúc (2012)
Pred piatimi rokmi podstúpil operáciu pľúc. Tá podľa jeho slov súvisela s dávnejším zranením, ktoré sa mu prihodilo pri futbale a zranil si v tom čase krčnú chrbticu.
Koniec s kresťanskými demokratmi (2016)
V minuloročných parlamentných voľbách KDH, na čele ktorého bol Ján Figeľ, úplne pohorelo. Do Národnej rady sa neprekrúžkovalo a skončilo pod 5-percentnou zvoliteľnou hranicou. Figeľ sa vzdal predsedníckej stoličky a neskôr ho nahradil Alojz Hlina.
Nová funkcia (2016)
Európska komisia Figeľa vymenovala za vyslanca pre podporu slobody náboženstva mimo EÚ. Ide o funkciu, ktorá predtým svoje zastúpenie nemala a exkádehák sa stal tak historicky prvým vyslancom v tejto oblasti.