V boji proti siniciam sa osvedčili špeciálne probiotické baktérie. V týchto dňoch ich už tretí raz očkuje do vody český odborník. Dobrou správou je, že voda podľa hygienikov momentálne vyhovuje na kúpanie.
Na obľúbenú rekreačnú lokalitu medzi bytovkami nedajú Košičania dopustiť, hoci voda bola roky sužovaná sinicami. Kvôli nim dokonca hygienici pred časom aj zakázali kúpanie. „Je tu veľmi príjemné prostredie. Pamätám si ešte, keď bola voda celá zelená. Teraz vyzerá lepšie. No kúpať sa radšej dnes nebudem,“ povedala Agi.
Podľa odborníka je však už čľapkanie bezpečné. „Sám sa pôjdem okúpať, keď skončíme aplikáciu baktérií,“ prezradil český profesor Bohuslav Maršálek, ktorý už tretí raz pracuje na čistení vody. „Neaplikujeme chemickú látku, ale probiotické baktérie pre jazerá a kúpacie biotopy či rybochovné nádrže. Zbavujú amoniaku, dusičnanu, fixujú fosforečnany a držia na uzde fytoplanktón, teda aj sinice,“ vysvetľuje profesor.
Do vody naočkoval osem druhov rýchlo rastúcich baktérií, ktoré produkujú enzýmy a rozkladajú organické nečistoty. Berú tak živiny siniciam a nechávajú ich vyhladovať. Vylučujú dokonca látky pôsobiace proti siniciam. Vďaka nim sa podľa Maršálka aj zmenšil objem bahna na dne, baktérie z neho postupne likvidujú organické látky. „Z môjho pohľadu je vidieť vo vode značný rozdiel. Zapáchajúce sinice tu už nie sú a ozdrava jazera je naštartovaná správnym smerom,“ vyjadril sa profesor.
Na vyčistenie majú 80 000 €
V okolí jazera robia geologický prieskum, aby zistili zloženie podložia. „Na základe výsledkov pristúpime k najvhodnejším opatreniam,“ hovorí starostka Lenka Kovačevičová s tým, že do úvahy prichádza aj odbahnenie Jazera. „Naším dlhodobým cieľom je, aby sa na Jazero vrátil život a slúžilo všetkým Košičanom,“ dodala starostka. V mestskom rozpočte je na revitalizáciu Jazera vyčlenených asi 80 000 €.