Vo štvrtok aj v piatok sa môže ortuť na teplomere vyšplhať až na 37 °C. Nie vo všetkých častiach mesta je však teplota rovnaká. Rozdiel môže dosiahnuť aj 5 °C. Nerovnosti však nie sú len v teplotách. Kým v jednej mestskej časti panuje búrka, v iných je zase sucho. Podobne je to aj so silou vetra. Čo všetko ovplyvňuje počasie v meste?
Centrálne časti mesta sa za posledné desaťročia radikálne zmenili. Dominujú tu betónové povrchy, najmä v dôsledku výstavby ciest či kvôli vysokej koncentrácii budov. Naopak, v okrajových častiach Bratislavy je väčší podiel parkov či lesných porastov. „Má to vplyv na to, že v centrálnych zastavaných častiach je predovšetkým pri slnečnom počasí výrazne teplejšie než v tých okrajových. Rozdiel môže dosiahnuť aj 5 °C,“ informoval Nový Čas klimatológ Pavol Faško. Kým na Kolibe by sa teplota držala pri 35 °C, v centre mesta sa môže podľa neho vyšplhať nad 40-ku. Neplatí to pritom podľa neho len pre bezprostrednú úroveň pri zemskom povrchu. Okrem detí či zvierat môžu teplotný rozdiel cítiť aj vyšší dospelí.
Vplyv má Dunaj aj Karpaty
Podľa meteorológa Petra Jurčoviča počasie v Bratislave ovplyvňuje najmä Dunaj, ale aj poloha Karpát. Kým na Záhorí môže snežiť, v Rači môže byť slnečno a o 10 °C viac. „Keď prichádzajú studené fronty od Čiech cez Moravu, idú dosť rýchlo a oprú sa o Malé Karpaty. Tie akoby front zdvihli a preskočí tak časť Bratislavy. Rača a Vajnory sú bez dažďa a na záhorskej strane prší. Zrážky sa potom začnú ozývať až niekde v blízkosti Nitry,“ vysvetlil.
Citlivá na vietor je podľa neho najmä Petržalka. Má to výhody aj nevýhody. „Je tam menej hmiel, čo si všimli aj piloti. Dobré je to aj preto, že Bratislava je viac prefukovaná a znečistenie ovzdušia nie je až také extrémne,“ tvrdí Jurčovič s tým, že vietor v Karlovej Vsi a na Dlhých dieloch však môže spôsobovať doslova horory. V súčasnosti sa najčastejšie prejavuje južné prúdenie so suchším vzduchom. „Je menej zrážok a výrazne suchšie počasie. Aj preto má tento rok práve západné Slovensko nedostatok vlahy,“ uzavrel meteorológ.
Hodžovo námestie, 9. 8. 2017, 14.00 hod. - 35,0 °C
Koliba, 9. 8. 2017, 14.30 hod - 30,0 °C
Zeleň je dôležitá
Klimatológ Pavol Faško
Iná cesta na zlepšovanie teplotných podmienok ako rozširovať v centre zeleň nie je. Stromy majú dôležitú úlohu. Okrem tienenia pohlcujú oxid uhličitý. Čím ich je menej, tým ho menej pohlcujú. Prispieva to ku globálnemu otepľovaniu a opäť sa dostávame k tomu, že veľké mestské aglomerácie sa v lete veľmi prehrievajú. Dôležité sú aj fontány, ktoré do centra prinášajú vodu a osviežujúci efekt. Malo by ich byť viac. Podstatné je aj zavlažovanie ulíc, najmä vo večerných hodinách, kedy je povrch najrozohriatejší.
Aké opatrenia prijalo mesto?
- polievanie ciest
- revitallizácia Námestia hraničiarov
- vysadenie stromov na Hlavnom a Františkánskom námestí
- výsadba cestnej zelene na Dolnozemskej ulici
- obnova aleje na Námestí slobody
- pribudol parčík Svoradova
- zelená strecha na Domove seniorov ARCHA
- rekonštrukcia rybníkov na Železnej studienke
- cisterny s vodou na Hlavnom námestí
- pitné fontány a osviežovače