Medziročne totiž stúpli ceny niektorých druhov ovocia i zeleniny a predražil sa aj chov ošípaných či dobytka. Za bravčové karé si podľa Štatistického úradu SR priplatíme až o 30 % viac ako vlani a hlbšie do našich peňaženiek siahneme aj pri kúpe mliečnych výrobkov.
Štatistický úrad porovnal júnové ceny vybraných druhov potravín s cenami z rovnakého obdobia v minulom roku a výsledky sú viac než prekvapivé. Hoci medziročne najviac zdraželo dovozové ovocie ako kivi (+59 %) a mandarínky (+58 %), ceny výrazne stúpli aj pri produktoch, ktoré Slováci kupujú azda najčastejšie. Zatiaľ čo vlani sme za bravčové karé s kosťou zaplatili 3,70 eur, tento rok si zaň priplatíme až o 30 % viac, teda 4,80 eur. O 25 % zdražel aj bravčový bôčik. Na pultoch obchodov nájdeme drahšie aj mliečne výrobky. Za čerstvé maslo zacvakáme priemerne 1,01 eur, čo je o 20 % viac ako vlani. Slovákov nepoteší ani drahší syr eidam (+14 %) a polotučné trvanlivé mlieko (+10 %). Naopak, najviac medziročne ušetríme na citrónoch (-24 %). Tento rok sa oplatí kupovať aj karotku (-23 %), zeler (-21 %), cibuľu (-19 %) či konzumné zemiaky (-16 %).
Ceny ešte porastú
Hoci v predchádzajúcich rokoch dochádzalo k medziročnému poklesu cien potravín, tento rok tomu zatiaľ tak nie je. „Predpokladáme, že ceny potravín v našich obchodoch budú tento rok vyššie ako vlani,“ uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová. Podľa jej slov vývoj cien potravín v nasledujúcich mesiacoch bude závisieť predovšetkým od tohtoročnej úrody, a to nielen doma. „Ceny potravín závisia najmä od cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch,“ vysvetľuje Glasová s tým, že dôležitým faktorom ceny potravín je aj zdravá úroda. „V letných mesiacoch očakávame, že ceny viacerého sezónneho ovocia a zeleniny pôjdu nadol, ale veľa bude závisieť od úrody. Tie druhy, ktorých úrodu už poškodili mrazy, sú už teraz drahšie ako pred rokom,“ dodáva Glasová.
Bojujeme s nedostatkom mliečnych tukov
Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ Tatranskej mliekarne a. s.
- Situácia na mliečnom trhu je opäť v stave, kedy rastie cena surového kravského mlieka a s tým aj ceny výrobkov. Pociťujeme najmä nedostatok mliečnych tukov, ktoré vplývajú aj na rast ceny masla či smotany. Funguje trh, kde dopyt prevyšuje ponuku. Pokiaľ ide o mliečne tuky, musíme krátiť naše dodávky, pretože objem našej výroby nepostačuje dopytu našich odberateľov. Táto situácia je v cele Európe a rátame s tým, že cena suroviny porastie, a preto musíme bojovať o zvýšenie ceny aj u našich odberateľov.
Problém je v družstvách
Andrea Ďuríková, riaditeľka Mäso-údeniny Achbergerová s. r. o.
- Problém je zreteľne vidieť na našich družstvách, v ktorých nevidíte žiadne zvieratá. Znížili sme stavy zvierat a dovolili sme vo veľkom dovoz zo zahraničia. Zvýšili sa nám náklady na elektrinu, plyn, vodu. Mäso zdraželo a následne aj my sme pristúpili k zvýšeniu cien. Predpokladáme, že mäso zdražie, momentálne už opäť zúri mor v okolitých krajinách a ideme do obdobia, kedy je väčšia spotreba v roku. Zdražovať budeme, ak to bude potrebné, a okolitý trh bude akceptovať zvýšenie cien.
Mäso
- Očakávame, že ceny mäsa sa aj v nasledujúcich mesiacoch budú držať na vyšších úrovniach. Úroda obilnín u nás a vo svete totiž tento rok asi nebude najvyššia, čo sa môže podpísať aj pod zdraženie kŕmnych zmesí a potom aj pod zdraženie mäsa a výrobkov z neho.
Mlieko a mliečne výrobky
- Ceny mlieka a mliečnych výrobkov sa zvyšujú nielen u nás, ale aj vo svete. Produkcia mlieka klesá, čo spôsobuje jeho nedostatok a tlačí ceny nahor. Môžeme očakávať, že ceny mlieka a mliečnych výrobkov budú v nasledujúcich mesiacoch rásť.
Ovocie a zelenina
- Aprílové a májové mrazy, ktoré zasiahli našu krajinu, poškodili úrodu viacerých druhov ovocia. To sa už prejavuje na vyšších cenách domáceho ovocia. Teraz v lete poľnohospodári zase bojujú s veľkým suchom. Zatiaľ čo jarné mrazy potrápili hlavne ovocinárov, aktuálne letné suchá neprajú hlavne úrode obilnín, a to nielen u nás, ale aj v Európe.
O koľko zdraželi jednotlivé položky si pozrite v galérii: