Severokórejská armáda to uviedla s tým, že o konečnom vytvorení plánu rozhodne ich vodca Kim Čong-un (33). KĽDR takto ešte viac vyhrotila slovnú prestrelku s USA, v ktorej obe strany používajú najsilnejšie výrazy už dlhé roky.
Obyvatelia ostrova Guam, kde žije zhruba 163-tisíc Američanov, začínajú mať obavy, keďže americký prezident Donald Trump (71) a severokórejský diktátor Kim Čong-un sú ako dvaja kohúti na smetisku. „Mám trochu strach a prepadám panike. Keby šlo len o mňa, tak mi to je jedno, mám však strach o syna. Zvažujem, že sa z Guamu odsťahujem,“ povedal 37-ročný vodič autobusu Cecil Chugrad. Severná Kórea totiž oznámila, že skúma možnosť raketového útoku na spomínaný ostrov prostredníctvom súbežného odpálenia štyroch strategických balistických rakiet, aby prerušila komunikačné kanály nepriateľských síl na veľkých vojenských základniach na Guame a vyslala dôrazné varovanie Spojeným štátom.
Trump sa nahneval
Trump na to reagoval na twitteri slovami, že jadrový arzenál USA je teraz silnejší a mocnejší ako kedykoľvek predtým. „Ako som povedal, zareagujeme ráznosťou, hnevom a otvorenou silou, aké svet ešte nevidel,“ odkázal Trump Pchjongjangu z golfového ihriska v Bedminsteri v americkom štáte New Jersey. Vyjadril sa tak krátko po zverejnení správ, podľa ktorých Pchjongjang vyvinul miniaturizovanú jadrovú hlavicu, ktorá môže byť nainštalovaná do balistických striel.
Thomas McInerney, generál amerického letectva vo výslužbe, v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že pokiaľ by Severná Kórea zaútočila na USA, Kim Čong-un by sa dlho netešil. „Pokiaľ na Pchjongjang v odvete zaútočíme plnou jadrovou silou, nezostane z tej krajiny nič. Kým vyhlásime leteckú pohotovosť s jadrovými zbraňami a pripravíme ďalšie sily, nebude to trvať dlhšie ako pätnásť minút,“ uviedol sebavedome.
Kimova pýcha: Hwasong-14
- Medzikontinentálna balistická raketa
- Dosiahla výšku: 2802 km
- Dopadla: 933 km od štartu
- Maximálny dosah: cca 4500 km pri štandardnej dráhe