Uviedol to v piatok austrálsky premiér Malcolm Turnbull. Súčasne pripomenul, že USA a Austrália majú podpísanú zmluvu o obrannej spolupráci (ANZUS), podľa ktorej má Austrália prísť USA na pomoc, ak by sa stali terčom útoku.
"Spojené štáty nemajú silnejšieho spojenca ako Austráliu. Máme zmluvu ANZUS a ak by došlo k útoku na Austráliu alebo Spojené štáty..., jeden by druhému prišiel na pomoc," vyhlásil Turnbull pre melbournskú rozhlasovú stanicu 3AW.
"Aby v tom bolo jasno: ak by došlo k útoku USA zo strany Severnej Kórey, zmluva ANZUS by bola aktivovaná a Austrália by prišla USA na pomoc," vysvetlil austrálsky premiér.
Napätie medzi Severnou Kóreu a Amerikou trvá už vyše 20 rokov, pričom v uplynulých týždňoch eskalovalo pre dve úspešné júlové skúšky severokórejských medzikontinentálnych balistických striel (ICBM). Bezpečnostná rada OSN prikročila v tejto súvislosti k uvaleniu nových ekonomických sankcií voči KĽDR, ktoré majú obmedziť jej príjmy z exportu až o jednu tretinu.
Severokórejská armáda najnovšie vyhlásila, že "dôkladne skúma" svoje operačné plány preventívneho útoku na ostrov Guam, ktorý je nezačleneným územím USA. K útoku môže dôjsť podľa nej kedykoľvek, ak to nariadi vodca KĽDR Kim Čong-un.
Americký prezident Donald Trump v noci na piatok varoval Severnú Kóreu, že ak niečo spraví Spojeným štátom, mala by byť "veľmi, veľmi nervózna". Šéf Bieleho domu uviedol, že režim severokórejského vodcu Kim Čong-una bude mať problémy, "aké dosiaľ malo iba málo krajín", informuje webový portál BBC. Trump však zároveň podotkol, že Washington bude vždy uprednostňovať rokovania.
Trumpove vyjadrenia prišli po tom, ako Pchjongjang ohlásil, že má plán vypáliť štyri strely smerom k ostrovu Guam.