Posledný predrevolučný generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš v rozhovore pre ČTK zaspomínal na búrlivé udalosti v roku 1989 a prezradil, na čo je na seba hrdý. „Za najväčší úspech považujem to, že sa tu podarilo socializmus vybudovať. To, že bol porazený, je druhá vec,“ povedal Jakeš. Zmena režimu podľa neho priniesla iba negatíva, z ktorých najhoršia bola privatizácia štátneho majetku. „To bolo rozkrádanie zeme. Dôsledky boli nepríjemné. Čo nám vlastní patrí v tejto krajine? Veľmi málo. Vládne tu v dôsledku privatizácie zahraničný kapitál alebo naše spojenie s tým zahraničným kapitálom,“ povedal bývalý pohlavár.
Jakeš odmieta, že by ľudia boli po revolúcii slobodnejší než pred rokom 1989. „V čom sme slobodní? Sme členmi Európskej únie, to môže byť dobré, keď sa bude správne vyvíjať a bude sa vyrovnávať životná úroveň v jednotlivých krajinách. Môže to byť aj zlé, keď sa Európska únia stane jedným z nástrojov politiky Spojených štátov amerických,“ povedal.
Zamatovú revolúciu podľa neho umožnila politika prestavby, ktorú v Sovietskom zväze naštartoval Michail Gorbačov. Svoju úlohu zohrali podľa Jakeša aj západné tajné služby, ktoré vyhľadávali ľudí, ktorí by sa mohli ujať moci. „Nie náhodou si americký Senát dal sochu Václava Havla do svojej zasadačky – to svedčí o tom, aké sily stáli za tými, ktorí tu nastolovali problémy a ktorí ten režim kritizovali,“ povedal Jakeš. Protesty proti komunistickému režimu pritom podľa neho boli iba záležitosťou Prahy, inde v Československu sa vraj „prakticky nič nedialo“.
Jakeš je tiež presvedčený o tom, že zrútenie socialistického bloku viedlo ku konfliktom s veľkým množstvom obetí. „Vznikol tu obrovský priestor nepevných vlád, ktoré Západ cieľavedome zaplnil. To sú všetky vojny, ktoré zorganizovali Američania a niektoré západné štáty. To sú prevraty, farebné revolúcie,“ dodal.