Slováci sa o blížiacej sa hrôze dozvedeli vo chvíli, keď sa už začal zdvíhať nárazový vietor. „Situácia bola veľmi zložitá. Vyzeralo to, že búrka pôjde na Moravu, ale v poslednej chvíli sa otočila na Slovensko,“ vysvetľuje Michal Najman z Meteopressu. Výstrahu pred búrkami vydalo SHMÚ pol hodinu pred víchricou, avšak len na svojej webovej stránke. „Výstraha sa v prvom rade zobrazuje na stránke www.shmu.sk, na facebookovom profile SHMÚ sa výstrahy nezobrazujú. Búrky na západe Slovenska boli predpovedané v našej textovej predpovedi,“ uviedli zo SHMÚ. Avšak pol hodinu pred orkánom bolo počasie ešte pekné a väčšine ľudí ani nenapadlo pátrať na stránke SHMÚ po výstrahách. A tak nepovažovali za nutné preparkovať svoje autá spod stromov či ukryť sa do bezpečia. Vo večernom televíznom vysielaní RTVS moderátor uviedol, že na západe Slovenska sa ojedinele vyskytnú búrky, nie však orkán. Výstrahu nepublikovala ani tlačová agentúra, ani o nej neinformovali online médiá. „SHMÚ splnil zákon, ale len ten zákon. Mohli by ľudí informovať omnoho lepšie, a to pomocou médií, sociálnych sietí či iných moderných nástrojov. Bohužiaľ, v našom regióne majú ústavy pocit, že stačí robiť svoju zákonnú povinnosť a nič navyše,“ myslí si Najman s tým, že meteorológovia v západnej Európe svoje dáta dávajú občanom zdarma omnoho otvorenejšie. „Sú platení z daní všetkých občanov, preto by mali všetkým občanom dávať informácie otvorene,“ hromží Najman. „Myslíme si, že informovanie o nebezpečných javoch je vždy možné zlepšiť. SHMÚ robí pre informovanie verejnosti maximum,“ dodal Michal Lukáč z tlačového odboru ministerstva životného prostredia, pod ktoré SHMÚ spadá.
BRATISLAVA
Extrémne počasie atakovalo najmä hlavné mesto. K miestam, ktoré si vyčíňanie búrky odniesli azda najviac, patrila aj bratislavská Hlavná stanica. „Veľmi kritickou lokalitou bolo Námestie Franza Liszta, kde na zastávku MHD spadol strom a poškodil trolejové vedenie linky č. 201,“ uviedla Katarína Kohútiková z Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy. MHD počas smršte skolabovala a prístrešky na stanovištiach za pár minút zdemoloval silný vietor.
Malacky
Silný nárazový vietor strhol počas búrky časť strechy z bytovky na Ceste mládeže v Malackách. Záchranári museli 10 ohrozených ľudí okamžite evakuovať do areálu Hasičského a záchranného zboru v Malackách. „Zrazu sa zdvihol vietor a bolo počuť obrovský rachot. Víchrica strhla strechu a porozbíjala okná. Voda bola v bytoch aj na schodisku,“ opísal škody jeden z obyvateľov bytovky. Stavba má len dva roky. „Škody odhadujeme na 30-tisíc eur. Stalo sa to preto, že fúkal silný vietor. Bol tu statik a architekt a povedali, že všetko ostatné bolo v poriadku, nevedia si to vysvetliť ani oni,“ uviedol v piatok zástupca správcu budovy s tým, že sa ľudia budú môcť domov vrátiť už večer.
Trnava
Krátko pred 3.00 hod. ráno začala horieť výrobná hala piva v Trnave. Výrobná hala sa chytila po tom, čo mal do strechy udrieť blesk. Predbežná škoda je vyčíslená na 100-tisíc eur. Obrovský požiar hasili hasiči až do skorých ranných hodín. Polícia na mieste preveruje, či požiar vznikol v dôsledku búrky, keďže obrovské plamene zachvátili dymom aj vedľajšiu bytovku a 15 ľudí museli evakuovať.
BRATISLAVA
Nepríjemné prekvapenie čakalo rodinu Lukáčovú z Petržalky. Podvečer si svoje auto zaparkovali pred bytovkou tak, ako zvyčajne. Keď sa však hlavným mestom prehnala ničivá smršť, ostali im iba oči pre plač. Otec Roman (38) a syn Viktor (17) si krátko po 23. hodine našli na svojom aute spadnutý topoľ. "Parkujem na tomto mieste 20 rokov a nikdy sa mi nič nestalo," povedal Roman. Rodina je nešťastná, pretože na aute sa chystali na dovolenku do Chorvátska. Teraz nevedia, čo si počnú. V servise im po odtiahnutí povedali, že majú zničenú komplet celú karosériu, strechy, plechy.
Ničivá búrka v číslach
160 000 obyvateľov ostalo vo štvrtok v noci bez elektrickej energie
422 výjazdov hasičov zapríčinila búrka v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji.
130 km/h - takú rýchlosť vetra namerali meteorológovia v Malom Javorníku
7 hodín meškali niektoré vlaky
S takou silnou búrkou meteorológovia nepočítali
Dávid Ščepka a Marek Kučera, Meteoinfo.sk
Výstrahy pred búrkami na štvrtok večer boli síce len 1. a 2. stupňa, štvrtok však bol nezvyčajný tým, že okrem búrok nás trápili aj extrémne teploty a vydanie najvyšších výstrah pred viac ako jedným prvkom je u nás výnimočné. Prakticky žiadny meteorológ na Slovensku nepočítal s tým, že búrky budú vo štvrtok večer až také silné, príchod frontu sa očakával až v piatok a sobotu, no do hry vstúpil nevyspytateľný mezomerítkový konvektívny systém. Ten je javom, na ktorom je ešte veľa čo skúmať, preto s jeho predikciou mali problém aj predpovedné modely.