Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti ponúka na Slovensku viac ako 10 poisťovní. V rámci balíkov si ich môže klient vyskladať sám. „Okrem požiaru, záplav, zemetrasenia si do balíka môžete zahrnúť aj poistné riziko víchrice, rozbitie skla, prepätie a škody na tovaroch v chladničkách či škody na elektromotoroch,“ upozornil Vladimír Cvik z portálu Netfinancie. Vo väčšine platí, že v maximálnom balíku je obsiahnutých najviac poistných rizík. Dôležité je, aby klient pred uzavretím poistenia zvážil, aké riziká a nebezpečenstvá hrozia v mieste bydliska. „Je dobré vedieť, že poistiť možno aj rastliny a dreviny alebo záhradný nábytok, techniku, bazén a vírivku,“ dodal Cvik.
Ničivých búrok je čoraz viac
To, že počasie vyčíňa čoraz viac, potvrdzujú aj odborníci. „Za posledné desaťročia je zdokumentovaný nárast takmer všetkých druhov extrémov počasia. Platí to aj pre búrky sprevádzané silným vetrom. Padá pri nich viac zrážok vo väčšej intenzite a ako sprievodný jav sa čoraz častejšie vyskytuje aj silný nárazový vietor. V najbližších desaťročiach si budeme musieť na čoraz extrémnejšie prejavy klimatickej zmeny zvykať,“ upozornili Dávid Ščepka a Marek Kučera z Meteoinfo.sk. S nárastom škôd spôsobených ničivými prejavmi divokého počasia sa ľudia snažia proti ujme na majetku chrániť aj poistením. „Zaznamenávame v prípade poistenia majetku stabilne rastúci trend dopytu po krytí živelných škôd,“ uviedla Monika Majerčíková z poisťovne Generali. Po štvrtkovej búrke zatiaľ v Generali riešili 63 škodových udalostí v hodnote viac ako 76-tisíc eur. Podobný trend zaznamenala aj poisťovňa Allianz. „Po každom väčšom vyčíňaní počasia stúpa záujem o poistenie majetku. V posledných rokoch je každý rok typický niektorým zo živlov, povodňami, búrkami či víchricami,“ vysvetlila Lucia Muthová z poisťovne Allianz.
Čo všetko sa dá pripoistiť
Elektronika
-zahŕňa krytie tovaru v chladničkách a mrazničkách v prípade neočakávaného výpadku elektrickej energie
Energie
- kryje aj materiálové a výrobné chyby a skrat napríklad pri údere bleskom
Vedľajšie stavby
- poisťovne odporúčajú poistenie aj stavieb, ktoré priamo nesúvisia s domom
- ide o prístrešky, altánky, bazény či ploty
Búrlivý vietor
- pripoistenie nehnuteľnosti proti prúdeniu vzduchu s rýchlosťouminimálne 60 km/h, teda 16,6 m/s a viac
Zrážky
- krytie vniknutia atmosférických zrážok do nehnuteľnosti alebo vedľajšej stavby cez nepoškodenú strechu, obvodové steny, zatvorené dvere alebo okná
Pády
- krytie pre prípad pádu stromov, stožiarov alebo iných predmetov, ktoré nie sú súčasťou poškodenej veci alebo nie sú súčasťou poškodenej veci
Čelili sme orkánu
Dávid Ščepka , iMeo.sk
- Prakticky žiadny meteorológ na Slovensku nepočítal s tým, že búrky budú vo štvrtok večer až také silné. Príchod frontu sa očakával až v piatok a sobotu, no do hry vstúpil nevyspytateľný mezomerítkový konvektívny systém (MCS). Ten je javom, na ktorom je ešte veľa čo skúmať, preto s jeho predikciou mali problém. MCS je komplex búrok, ktoré sprevádza veľké množstvo zrážok, silného vetra, silná blesková aktivita aj krupobitie. Môže trvať niekoľko hodín. Pre búrky sprevádzané silným nárazovým vetrom so silou víchrice sa zaužíval pojem „derecho“. Vtedy je príchod búrky sprevádzaný v priebehu niekoľkých minút s nárazmi vetra nad 90 km/h. Takýto silný vietor bol zo štvrtka medzi desiatou hodinou večer a polnocou napríklad v Jaslovských Bohuniciach (105 km/h) či na bratislavskej Kolibe (101 km/h). V Malom Javorníku dosahovala rýchlosť vetra až úroveň orkánu (130 km/h).
Pomôžu aplikácie
SHMUapp -zadarmo
Android
- aktuálne predpovede počasia
-radary a úhrny zrážok
- výstrahy
iSHMU -zadarmo
iOS
- aplikácia je zadarmo, získate však len prístup k modelu Aladin
-ak chcete dostávať výstrahy a radarové snímky, je nutné si za službu zaplatiť
iMeteo.sk - zadarmo
iOS aj Android
- presná predpoveď, miesto výskytu zrážok
-výstražné informácie zhotovované meteorológom
Takto postupujte v prípade, že vám živel poškodil obydlie
Vladimík Cvik, Netfinancie
1. Ak sa stane poistná udalosť, ste povinní urobiť všetky opatrenia, aby sa zabránilo zväčšovaniu vzniknutej škody.
2. Zdokumentujte škody, ich celkový rozsah alebo ich príčinu čo najpresnejšie (fotografiami alebo videozáznamom) – ak musíte z vážnych hygienických alebo bezpečnostných dôvodov zničené veci presunúť či odstrániť, urobte fotodokumentáciu a spíšte zoznam poškodených vecí.
3. Kontaktujte bezpečnostné zložky – políciu, ak hrozí riziko krádeže vecí alebo iné bezpečnostné riziko, alebo hasičov v prípade požiaru alebo jeho hrozby. Ak je to možné, nemeňte stav vecí do ich príchodu.