Scenéria Plitvických jazier v Chorvátsku vyráža dych. Vedeli ste však, že za takou krásou nemusíte cestovať príliš ďaleko?
Nie všetci tušia, že jazierka s nádhernou tyrkysovou farbou vody nájdeme aj na Slovensku. Ak je vašou tohtoročnou dovolenkovou destináciou práve naša krajina, určite by ste tieto okúzľujúce zákutia nemali na svojej ceste vynechať.
Ako u Winnetoua
Otvoriť galériu
Na samom konci Slovenska, iba pár kilometrov od slovensko-ukrajinských hraníc, sa nachádza dychberúce miesto. Scenéria s priezračnou smaragdovou vodou a kamenistými svahmi je ako vystrihnutá z fimu Poklad na Striebornom jazere. Niet divu, že lom za východoslovenskou obcou Beňatina miestni prezývajú Slovenské Plitvice alebo Malé Chorvátsko. V lome, ktorý je dnes prírodnou pamiatkou, sa približne do roku 2000 ťažil travertín. Potom ho začala zalievať spodná voda a po čase bolo jasné, že sa stane miestnou atrakciou. Aj v horúce augustové popoludnie sa v priezračnej vode chladia návštevníci. Je medzi nimi aj Veronika (26) s manželom Jozefom (26) z Michaloviec. „Chodíme sem veľmi radi, lebo je tu výborná voda a pokoj. Veľa ľudí totiž o tejto kráse netuší, poznajú to najmä domáci,“ pochvaľuje si Veronika. Ľudia sa kedysi obávali, že prekrásne sfarbenie vody spôsobili ťažké kovy, no testy túto možnosť vylúčili. Naopak, je veľmi čistá, avšak možno sa v nej kúpať iba na vlastnú zodpovednosť. V okolí jazierka nenájdete žiadne občerstvenie, tak si niečo chutné vezmite z domu.
Lom Beňatina (Košický kraj)
Zdroj: Kristína Štúriková,tasr
Najobľúbenejšie
Otvoriť galériu
Azda najznámejšou lokalitou z našej „plitvickej“ štvorky je zatopený kameňolom Rieka, ktorému ľudia nepovedia inak ako Šútovo. Na mapách ho však hľadajte ako Kraľovanské jazero. Už roky sa jeho vody využívajú ako prírodné kúpalisko, preto je aj sociálna vybavenosť okolia jazera väčšia ako v iných spomínaných lokalitách. Čakajú na vás bufety s príjemným občerstvením. Vode dodáva tú správnu farbu vápenec, ktorý sa tu oficiálne ťažil do roku 1985. Jazero nájdete pri hlavnej ceste spájajúcej Martin a Kraľovany. Môžete sa tešiť na viacero pláží, medzi nimi aj na nudistickú.
Kráľovanské jazero (Žilinský kraj)
Zdroj: Kristína Štúriková,tasr
Klenot z lesa
Otvoriť galériu
Tajchy v okolí Banskej Štiavnice očaria aj tú najmenej romantickú dušu. Nádrž Veľká Vodárenská patrí medzi tie najstaršie, pretože vznikla ešte v roku 1510. Voda z nej sa používala na pohon vodočerpacích strojov a ťažných strojov pre baníctvo a po výstavbe ostatných vodných nádrží slúžila ako zdroj pitnej a požiarnej vody pre mesto. Dnes, je tajch ukrytý v lesoch iba 15 minút od Námestia svätej Trojice v Banskej Štiavnici obľúbeným miestom na kúpanie. Nádherná tyrkysová farba jazierka, ktorú majú pravdepodobne na svedomí jemné ílovité čiastočky vo vode, musí okúzliť každého. Koniec koncov rovnako ako celý región Banskej Štiavnice. Na niektorých tajchoch v letnej sezóne fungujú aj stánky s občerstvením.
Tajch Veľká Vodárenská (Banskobystrický kraj)
Zdroj: Kristína Štúriková,tasr
Nebezpečná krása
Otvoriť galériu
Lom pri obci Skrabské nadchne každého, kto toto miesto navštívi. Kamenné svahy, vyprahnutá zem a priezračná, azúrová voda vytvárajú atmosféru ako z westernových filmov. A to všetko iba pár metrov od asfaltky. Zaujímavý lom nájdeme na východe Slovenska, 20 kilometrov od Vranova nad Topľou. Ľudí je tu pomenej, za čo môžu strmé svahy, krkolomný prístup do vody, no najmä nebezpečenstvo, ktoré návštevníkom môže hroziť. Idylické miesto, kde sa už od 17. storočia ťažili vápenité sliene a v roku 1856 tu Jozef Bencúr založil jednu z prvých moderných cementární v Uhorsku, nie je určené na rekreačné účely. V niektorých častiach lomu, ktorý približne pred 12 rokmi zatopila spodná voda a vdýchla mu romantickú atmosféru, sa aj dnes ešte stále ťaží. Preto by všetci návštevníci nemali zabúdať, že do vody vstupujú na vlastné riziko. Vedia o tom aj Marek (26) s Blankou (27), ktorí sa po hladine plavia na nafukovačkách. „Toto leto sme tu po prvýkrát, no celkovo je to už asi naša desiata návšteva. Voda je tu naozaj výborná, čistejšia ako inde, ale hlboká. My sa radšej kúpeme iba s nafukovačkami,“ hovorí Marek. Lom v Skrabskom (Prešovský kraj)
Zdroj: Ivan Kováč