Pre vrodenú chybu na pravom očku však nemôže šantiť ako jej rovesníčky, takže sa veľmi ťažko začleňuje do kolektívu. Dievčatko na jedno očko nevidí a aj preto má problém s orientáciou v priestore. Jej náhradnými očkami sú milujúci rodičia a dve mladšie sestričky, ktoré jej pomáhajú zvládať najťažšie prekážky. Starostlivá mamina sa Sophinke už roky snaží vybaviť preukaz ŤZP, no márne.
Problémy v Sophinkinom vývoji spozorovali lekári už v tehotenstve. „V dvadsiatom týždni tehotenstva sa mojej dcérke zastavil vývoj na pravom očku,“ hovorí Veronika (30), maminka statočnej bojovníčky. Po narodení dcérky jej lekári postihnutie dievčatka potvrdili, rovnako ako to, že hypoplázia - vrodená chyba očného nervu - sa nedá operovať. Rodina sa s dcérkiným postihnutím postupne naučila žiť, problémom však stále zostáva, že dievčatku očná chyba spôsobuje nekontrolovateľné pády, zranenia a modriny.
„Sophinka má zlé priestorové videnie a tiež poruchu priestorovej orientácie. Pomáhame jej, ako sa dá. Jej dve mladšie sestričky Nicolka (8) a Veronika (6) sú jej vždy nápomocné. Ak treba, zdravé dcérky svojej najstaršej sestre pomôžu so všetkým,“ objasňuje maminka Veronika. Rodičia sa Sophinku snažia začleniť aj do školy, no ide to ťažko. „Nedokáže sa adaptovať. Má psychické problémy, je uzavretá, trpí náladovosťou a tiež sa u nej objavila porucha v učení matematiky,“ dodáva mama troch dcérok.
Neoblomné úrady
Rodina však ťažko nesie aj postoj úradov. Tie sa im totiž otáčajú chrbtom. „Potrebovali by sme pre dcérku preukaz pre ťažko zdravotne postihnutých. Veľmi by nám to finančne pomohlo. Okrem bežných potrieb totiž dcérka potrebuje aj špeciáne pomôcky do školy. S posudkami od odborníkom sme požiadali úrady o pomoc, no zamietli ju,“ nechápavo krúti hlavou zúfalá mamina. Nový Čas preto požiadal o vysvetlenie rozhodnutia Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici. „Posudkový lekár stanovil maloletej mieru funkčnej poruchy 30 %, na základe čoho sa nepovažuje za fyzickú osobu s ŤZP,“ objasnila hovorkyňa úradu Jana Lukáčová. K získaniu nároku by pritom Sophinke stačilo len 10 % navyše. Rodina sa napriek posudku nechce vzdať. „Trpíte celý život tým, že máte postihnuté dieťa a ešte musíte dokazovať, že vaše dieťa nedokáže existovať ako iné zdravé deti. Ak nezapadáte do tabuliek, máte smolu,“ nešťastne uzatvára mamička Veronika.