Nový Čas sa spojil s majiteľom pozemku, ktorému ako prvému prišli výsledky z testovania vody v studniach. Jeho nočná mora sa naplnila. Nebezpečný tetrachlóretén bol štvornásobne prekročený oproti povoleným limitom pre pitnú vodu. Okrem toho v šiestich prípadoch potvrdili aj pesticídy. Obyvatelia Vrakune vodu nepoužívajú už ani na polievanie trávnikov. Dokonca sa boja jesť ovocie zo stromov.
Nový Čas od júna informuje o hrozbe, ktorú predstavuje bývalá skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni. Štát vtedy varoval, že nebezpečné toxické látky sa šíria podzemnou vodou až do Žitného ostrova. Pracovníci Výskumného ústavu vodného hospodárstva, Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a MŽP odobrali vzorky zo studne priamo u obyvateľov Vrakune z hĺbky vrtu 11 metrov, pričom hladina bola 8 metrov. Robili analýzu 68 znečistených látok, ktoré by sa vo vode mohli nachádzať a výsledky boli šokujúce.
„Tetrachlóretén bol štvornásobne prekročený oproti povoleným limitom pre pitnú vodu. Z ostatných zlúčenín boli pozitívne koncentrácie zistené pri pesticídoch v šiestich prípadoch, ale ich koncentrácia neprekročila povolené množstvo,“ vymenovalo Ministerstvo životného prostredia s tým, že Vrakunčanov budú o environmentálnej záťaži informovať poštou. Majiteľ pozemku, z ktorého sa vzorka vody brala, má hlavu v smútku. „Dúfali sme, že ten mrak vody sa k nám nedostane, ale odkedy sa to prevalilo, vodu už nepoužívame na polievanie zeleniny ani trávnika,“ povedal majiteľ pozemku vo Vrakuni. Boja sa jesť aj ovocie či hrozno, nakoľko korene stromov siahajú do podzemnej vody. „Bolo by dobré, keby ministerstvo vyčlenilo ďalšie peniaze na to, aby odobrali vzorky pôdy, lebo plody ovocných stromov môžu byť tiež nebezpečné,“ uzavrel.
Vybudujú stenu
Odbor komunikácie MŽP SR
Ministerstvo chce na sanáciu skládky vo Vrakuni využiť metódu enkapsulácie (zapuzdrenia). Vybuduje podzemnú tesniacu stenu, ktorou sa zdroj znečistenia odizoluje od okolitého prostredia. Zdola bude skládka odizolovaná nepriepustným geologickým podložím a zhora izolačnou vrstvou. Súčasťou sanácie bude čerpanie a čistenie znečistených podzemných vôd v okolí skládky. Vo svete sa metóda enkapsulácie používa bežne. V súčasnosti taktiež prebieha získavanie súhlasu dotknutých majiteľov pozemkov, na ktorých sa samotné izolovanie skládky bude uskutočňovať.