Vedenie kúpaliska tvrdí, že bazény hneď vyčistili a vodu opäť napustili, no ľudia sa v nich kúpali aj napriek tomu, že ešte nemali výsledky vody. Regionálny úrad verejného zdravotníctva pri pravidelných týždenných kontrolách kvality vody na kúpaliskách zistil v Aquaparku Senec už dávnejšie nebezpečné látky vo vnútorných bazénoch. „Vzorky odobraté dňa 26. júla preukázali prekročenie mikrobiologických ukazovateľov v bazéne s atrakciami, v ochladzovacom bazéne a vo veľkej vírivke,“ uviedla hovorkyňa RÚVZ Katarína Nosálová.
Hygienici vzorky vody odobrali aj 1. a 7. augusta a opäť vo vode potvrdili mikrobiologické ukazovatele. „Dňa 9. augusta bola zakázaná prevádzka bazénov B2 a B8 do doby zjednania nápravy vrátane preukázania vyhovujúcej kvality vody,“ doplnila Nosálová.
Vedenie Aquaparku Senec tvrdí, že konali hneď, ako im boli oznámené zlé výsledky. „Hodnoty boli zvýšené, ale nie nebezpečné. Okamžite sme začali s čistením a dezinfikovaním bazéna v súlade s prevádzkovým poriadkom Aquaparku,“ povedal výkonný riaditeľ Tomáš Huber s tým, že opatrenia boli realizované v nočných hodinách, aby nebmedzovali zákazníkov ani prevádzku. „Zatvorili sme večer, urobili sa potrebné úkony, bazén sa začal napúšťať a ráno bol pripravený,“ doplnil.
Z obnoveného bazénu aj vírivky hygienici opäť odobrali vzorky a až v pondelok potvrdili, že voda je vhodná. Ľudia sa však kúpali, aj keď oficiálne výsledky počas víkendu ešte neboli. „Kultivácia odobratých vzoriek trvá v laboratóriu minimálne 48 hodín, takže aj keď voda vzľadom na pozitívne výsledky rozboru bola vyhovujúca už v piatok 10. augusta, oficiálne nám RÚVZ zaslal protokol až v pondelok 14. augusta,“ doplnil Huber.
Kúpať sa tam ľudia ale podľa odborníkov nemali. „Zákaz kúpania bolo možné k pondelku odvolať. Riziko vzniku ochorenia v súvislosti so zvýšeným výskytom mezofilných baktérií je samo o sebe veľmi nízke, avšak napriek tomu by sa mal takýto zákaz do obdržania oficiálne potvrdeného výsledku rešpektovať,“ tvrdí Nosálová. Voda je podľa najnovšej kontroly RÚVZ už v poriadku.
Boli premnožené mikrobiologické činitele
Katarína Nosálová, hovorkyňa RÚVZ BA
"Ide o mikroorganizmy, ktoré sa bežne vyskytujú vo všetkých typoch vodného prostredia. Výskyt nad stanovenú hranicu indikuje organické znečistenie. V bazénoch je zanesenie možné napr. pri nedodržiavaní kúpacieho poriadku, keď sa kúpajúci pred vstupom do bazéna neosprchujú, voda sa nedostatočne riedi čerstvou vodou a nedostačne dezinfikuje a pod. Z hygienického hľadiska sa týmto typom baktérií nepripisuje význam ako priamym indikátorom fekálneho znečistenia. Riziko, že sú medzi nimi patogénne (choroboplodné ) baktérie, je veľmi nízke."