Po dlhých týždňoch zhromažďovania dôkazov o svojej nevine sa atlét v utorok postavil pred Disciplinárnu komisiu Slovenského atletického zväzu (DK SAZ), aby kompetentných presvedčil, že odchýlky v jeho biologickom pase nie sú dopingového pôvodu. Hoci atlét predniesol 250 strán argumentov, vrátane 7 stanovísk expertov z oblasti hematológie a metabolomiky zo šiestich krajín sveta, komisia sa aj tak nerozhodla. Kým sa disciplinárka pod Tóthovu nevinu podpíše, musí si jeho tvrdenia overiť u nezávislých odborníkov.
Šampióna na chodeckej 50-tke z OH v Riu začiatkom júla dočasne suspendovali po rozhodnutí Jednotky pre integritu atletiky (AIU), ktorú na boj s dopingom založila Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF). Za nejasné výsledky v biologickom pase mu hrozí dištanc na 4 roky a do uzavretia prípadu nesmie súťažiť. „Som rád, že nezaznel verdikt, ktorý by ma hneď potrestal. Už len to, že naše argumenty stáli disciplinárke za to, aby ich preverila, je pozitívne. Uvedomujem si silu našich argumentov, verím, že po preskúmaní dá rovnaké stanovisko ako naši experti," optimisticky povedal Tóth s tým, že keďže skúmanie pokračuje, nemôže objasniť detaily.
„Predložil som argumenty na obhajobu, ktoré odborne a jasne vysvetľujú dôvod odchýlky a vyvracajú akékoľvek podozrenia z užívania zakázaných látok alebo metód,“ uviedol atlét Tóth.
Vyrukoval s novými dôkazmi
Argumenty zbieral týždne. „To najťažšie je za mnou. Museli sme dať všetko dokopy, stálo to veľa úsilia aj peňazí. Nehovoriac o záťaži na psychiku. Veľmi sa mi uľavilo, lebo argumenty na obhajobu sú dobre vyskladané. Neviem si predstaviť, ktorý odborník by ma ešte mohol pokladať za vinného. Som optimista,“ povedal Tóth, ktorý od začiatku obvinenia o dopingu odmieta.
„Spis s našimi argumentmi má 25 príloh, 250 strán, 7 expertných stanovísk odborníkov z oblasti hematológie a metabolomiky (komplexná chemická analýza metabolizmu – pozn. red.) zo 6 krajín sveta,“ vyratúval. „Aby som dokázal nevinu, aj po podrobných vyšetreniach som pripravený podrobiť sa ďalším lekárskym testom a analýzam. Napriek vyše stovke antidopingových testov u mňa nikdy nezistili žiadnu zakázanú látku. Všetky obvinenia vznikli na základe štatistických odchýlok, ktoré neprihliadajú na moju individuálnu variabilitu a okolnosti, aké predchádzali odberom,“ vyhlásil športovec.
Na ťahu je disciplinárka
Jeho prípad je však ešte len na začiatku. „Na základe predložených dokumentov nebolo jednoznačne preukázané, že došlo k užitiu zakázaných látok alebo metód,“ povedal predseda DK Ivan Čillík. „Dostali sme nové dôkazy, ktoré vysvetľujú možné odchýlky. Budeme žiadať ďalšie expertné vysvetlenie a analýzy nezávislých odborníkov, aj zo zahraničia, pretože 250 strán nebude ľahké preštudovať. Výsledok vyšetrovania pôjde na IAAF, tá potom urobí ďalšie kroky podľa jej pravidiel,“ dodal Čillík. Za Tóthom stojí aj Vojenské športové centrum Dukla v Banskej Bystrici, pod ktoré úspešný chodec patrí.
„Osobne nevidím žiadny problém v odchýlkach v jeho biologickom pase a som presvedčený, že Maťo preukáže svoju nevinu,“ povedal Vladimír Vachalík, hlavný lekár VŠC Dukla. „Odchýlky v laboratórnych testoch môžu spôsobovať aj tréningové procesy, dehydratácia, či antibiotiká. Tóth teraz s posudkami odborníkov bude dokazovať, čo to spôsobilo v jeho prípade. Faktom je, že žiadnu zakázanú látku u neho nenašli," reagoval kardiochirurg Viliam Fischer. „Už mám toľko rokov, že keby som skončil, nebudem si búchať hlavu... Chcel som sa na to aj vykašľať, ale beriem to ako boj o princípy,“ dodal Tóth.
VEĽKÝ SKOK V HLADINE HEMOGLOBÍNU
Najdôležitejším argumentom Tótha pred disciplinárkou môže byť jeho unikátna hladina hemoglobínu v krvi. Podľa zdroja blízkeho Tóthovi, chodec ju má od narodenia príliš vysokú a musí brať lieky na jej zníženie. Avšak, pri vytrvalostných disciplínach je účinné túto hodnotu naopak zvyšovať. U Tótha však po rádioterapii holennej šľachy pred OH 2016 došlo k obrovskému poklesu hladiny hemoglobínu. Preto sa mu hodnoty upravovali pobytom v hypoxickom stane a vysokohorským tréningom v talianskom Livigne. Práve kolísanie medzi jeho prirodzenou - nadštandardne vysokou hodnotou (175 g/l) a následným poklesom (138 g/l) mohlo zalarmovať antidopingových komisárov.
Kto je Matej Tóth?
šport/disciplína: atletika/chôdza na 20 a 50 km
dátum a miesto narodenia: 10. februára 1983 v Nitre
výška/hmotnosť: 185 cm/70 kg
stav: ženatý, manželka Lenka, dcéry Emma (10), Nina (8)
klub: Dukla B. Bystrica
funkcie: člen komisie športovcov IAAF, predseda komisie športovcov a člen výkonného výboru SOV
najväčšie úspechy: zlato z OH 2016 v Riu de Janeiro (50 km), zlato z MS 2015 v Pekingu (50 km), striebro na ME 2014 v Zürichu (50 km), zlato vo Svetovom pohári 2010 v Chihuahue (50 km), zlato v Európskom pohári 2011 v Olhãu (20 km), slovenský Športovec roka 2016, slovenský Atlét roka 2006, 2013, 2014, 2015, 2016
Tóthove problémy s krvou
prirodzene príliš vysoká hladina hemoglobínu 175 g/l
veľký pokles hodnoty po ožarovaní holennej šľachy
úprava do normálu z extrémne nízkej hladiny 138 g/l
Toto už preskákal:
Podozrenie na doping
Antidopingoví komisári vyhodnotili výsledky analýz Tóthových biometrickcých údajov ako neprirodzené. Na štatistické odchýlky v jeho biologickom pase športovca upozornila Medzinárodná atletická federácia (IAAF). Zároveň ho pre podozrenie z dopingu dočasne suspendovali, kým sa nezrovnalosti neobjasnia.
Obhajoba pred disciplinárnou komisiou
Matej Tóth sa v utorok postavil pred nezávislú Disciplinárnu komisiu Slovenského atletického zväzu (DK SAZ), kde vypovedal o nezrovnalostiach v jeho biologickom pase.
Toto ho ešte čaká:
Rozhodnutie o vine
Vo chvíli, keď bude mať Disciplinárna komisia SAZ k dispozícii stanoviská nezávislých odborníkov, rozhodne o Tóthovej vine alebo nevine.
Definotívny rozsudok
Rozhodnutie DK SAZ putuje na novozriadenú Jednotku pre integritu atletiky IAAF, ktorá sa s ním môže, ale aj nemusí stotožniť. Jednotka pre integritu atletiky potom rozhodne, či Tóth dostane trest, alebo nie.
Môže sa obrátiť na súd v Lausanne
Pokiaľ Jednotka pre integritu atletiky usúdi, že Tóth predsa len porušil antidopingové pravidlá, nášmu najlepšiemu športovcovi minulého roka ostane už len jediné - obrátiť sa na Športový arbitrážny súd v Lausanne.