Tie v uplynulých dňoch postihli sever Indie, juh Nepálu a Bangladéš. Nepriaznivé počasie vyhnalo z domovov milióny obyvateľov, informovala dnes agentúra AP s odvolaním sa na úrady postihnutých krajín.
Neutíchajúce dažde zatopili len v samotnom Nepále stovky dedín a zapríčinili smrť prinajmenšom 110 ľudí. Príslušníci bezpečnostných síl zachraňovali v najväčšmi zasiahnutých okresoch na juhu krajiny ľudí zo striech a ďalším zase vrtuľníkmi rozvážali potravinové balíčky. Podľa nepálskej vlády sa pritom sústredili na to, aby sa takáto pomoc k ľuďom dostala čo najskôr.
Záplavy zasiahli aj 13 okresov východoindického štátu Bihár ležiaceho pri nepálskych hraniciach, kde si vyžiadali dovedna 41 obetí na životoch. Mnohí z týchto ľudí sa utopili, uviazli v zrútených domoch alebo prišli o život pod popadanými stromami.
Približne 200 000 ľudí dočasne presídlili do záchytných táborov, ktoré tamojšia vláda zriadila na školách či vo vládnych budovách. Indickí vojaci zároveň vrtuľníkmi či loďami distribuovali do postihnutých oblastí potravinové balíčky, pitnú vodu a lieky.
Ďalších 46 životov si vyžiadal zosuv pôdy, ku ktorému došlo ešte v nedeľu v severoindickom štáte Himáčalpradéš. Obeťami sa stali pasažieri dvoch autobusov, ktoré v predhorí pohoria Himaláje zavalila rozmočená pôda. Ďalších 21 ľudí zahynulo dôsledkom nepriaznivého počasia v štáte Ásam na severovýchode Indie.
V susednom Bangladéši si záplavy v uplynulých dňoch vyžiadali 27 obetí na životoch, pričom v postihnutých oblastiach uviazlo podľa údajov vlády ďalších zhruba 600 000 ľudí. Vláda zároveň postavila približne 970 provizórnych prístreškov, v ktorých našlo útočisko asi 368 000 osôb.
Záplavy a zosuvy pôdy zažíva južná Ázia tradične počas obdobia monzúnových dažďov, ktoré trvajú od júna do septembra.