Rezort školstva sa definitívne rozhodol odobrať akreditáciu resocializačnému centru z Galanty, nad ktorým visí tieň škandálov okolo sexuálneho obťažovania chovancov centra. Megakauzu odštartoval pred rokom škandál okolo klientky centra Natálie. Podľa ministerstva pri tomto kroku rozhodlo vo veľkej miere, že Krajské riaditeľstvo PZ SR v Trenčíne potvrdilo, že „vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania proti bývalému pracovníkovi resocializačného strediska Čistý deň“.
Prekvapení Tománkovci
Manželia Tománkovci tvrdia, že ich verdikt rezortu práce poriadne prekvapil. „Dôvodom na odobratie akreditácie by mohol byť fakt, že by tu deti neboli v bezpečí a bolo by im ubližované. Toto nikto z kompetentných nepreukázal,“ krúti hlavou zakladateľka centra. Podľa Tománkovej rezort nemal dôvod na odobratie akreditácie. „Obvinenie nášho bývalého zamestnanca padlo, to je pravda, ale toto predsa nie je dôvod. Ešte stále platí prezumpcia neviny,“ krúti hlavou Tománek.
Otvoria si ambulanciu
Riaditeľ kontroverzného centra má už v hlave záložný plán, ako naloží so svojou budúcnosťou. „Mám obrovské skúsenosti s drogovou problematikou, ja sa o seba nebojím. Otvorím si ambulanciu a verím, že budem ďalej pomáhať ľuďom, ktorí to najviac potrebujú,“ odhalil svoje plány Tománek. Jeho nežná polovička hovorí o celej situácii s horkosťou v hlase. „Viete, to máte ako keď je v rodine onkologicky chorý pacient, ktorý strašne trpí a vy sa mu všemožne snažíte pomôcť, ale on aj tak raz umrie a vám sa neskutočne uľaví. Presne tak sa ja cítim teraz,“ hovorí Zuzana Tománková.
Čistý deň číslo 2?
Podľa sociálnej poradkyne Idy Želinskej budú po zavretí brán resocializačného centra deti prerozdelené do ďalších centier na Slovensku. Tá zároveň potvrdzuje slová Petra Tománka, ktorý je rozhodnutý v profesnej činnosti pokračovať. „V zásade si tí istí ľudia môžu založiť nové občianske združenie aj o mesiac a tí požiadajú o novú akreditáciu komisiu, ktorá nebude posudzovať, kto o ňu požiadal,“ vysvetľuje Želinská. Odborníčka zároveň podotkla, že štátne dotácie, ktoré centrum prijalo, sú nevratné. „Z trnavskej župy dostali cca 179 000 € a z ústredia práce zase cca 211 000 € a to sú veľké peniaze. Oni tieto peniaze nemôžu vrátiť, pretože sa vyplácajú spätne,“ konkretizovala Želinská.
Rezot práce tvrdí, že podľa zákona nemôže fyzická osoba dostať akreditáciu na prevádzkovanie centra, ak mu bola odňatá. „Alikvótnu časť poskytnutého finančného príspevku je príjemca povinný vrátiť na účet poskytovateľa uvedený v tejto zmluve do desiatich dní od odstúpenia od zmluvy,“ uviedli s tým, že kľúčové bude teraz vybudovať štátne kapacity na liečbu. Minister najskôr akreditáciu centru ponechal, svoje rozhodnutie pred pár dňami náhle zmenil. „To, že Richter odstúpil od svojho prvotného stanoviska, ukazuje, že to nebolo úplne v poriadku, ako tvrdil,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov.
Peter Tománek, riaditeľ Čistého dňa: Odvoláme sa
- Jedno, čo ma veľmi trápi je, že odobratie akreditácie je okamžite vykonateľné. Máme tu 30 zverencov, niekoľko dospelých a niekoľko detí. Čo bude s nimi? Zaujíma sa vôbec niekto o to? Čo súdy rozhodnú a oni pôjdu do iných zariadení? A kto sa ich na čo pýtal? Keď nebudú chcieť ísť, budú ich ťahať za ruky a nohy a pôjdu násilím? To nebude ubližovanie deťom? To už bude v poriadku? Ako chlap pre mňa Richter skončil. Odvoláme sa.
Grigorij Mesežnikov, politológ: Minister sa zľakol
- Neviem, či v pozadí Richterovho rozhodnutia môže stáť aj kauza okolo ministra Plavčana, či ministra vnútra. Zároveň to je aj pozitívum, že si možno bol niečoho vedomý a pochopil dačo, s čím predtým nepočítal. Taktiež môže ísť o prejav obavy z toho, že ak by pokračoval ako doteraz a zotrval v tejto pozícii, tak by sa kritika posilnila a mohlo by ho to stáť kreslo.