Nenápadný domček stojí na konci obce a chátra. Zo strany od potoka chýba časť steny a je už len otázkou času, kedy spadne. Patrí súkromnej osobe, s ktorou vedenie obce rokuje a ochota je z oboch strán. „Chceli by sme sa dohodnúť na dlhodobom nájme a opätovne by sme tu chceli zriadiť saunu pri rešpektovaní historických reálií. Za to sú aj obecní poslanci,“ prezradil Marcel Pollák, starosta Šumiaca s tým, že v prvom rade musia dotiahnuť vlastnícke vzťahy. „Je to výborný nápad opraviť historickú budovu na saunovanie tak, ako to robili naši predkovia,“ povedala Zuzana (41) z Banskej Bystrice, ktorá si prišla pozrieť staručkú „kupieľku“ na Šumiaci.
Kúpieľka slúžila do 80-tych rokov
Sauna sa po vybudovaní tešila veľkej obľube. Zmenila sa doslova na kúpele a ľudia zo širokého okolia si tam chodili liečiť reumu. Postavili ju pri potoku s neobvykle chladnou vodou, v predsieni bola umiestnená lavica a drevený vešiak, na ktorý sa vešali zväzky brezového prútia. Vo väčšej miestnosti - potiarni bola hrubá drevená lavica a mohutné kachle s akumulačnou náplňou. Na ochladzovanie sa spočiatku používala drevená kaďa. Keď saunu poškodil spadnutý strom, pôvodnú drevenú konštrukciu obmurovali, zdvihli strechu a zaviedli elektrinu. Drevenú kaďu vymenili za kovovú vaňu a sauna slúžila až do 80. rokov 20. storočia.
Pohoda a relax
Fínske slovo sauna označuje malú stavbu alebo miestnosť vykladanú drevom. Saunové kachle ju obvykle vyhrejú na teplotu od 60 do 120 ˚C. Ohriatie tela je príjemné a relaxačné. Uvoľňujú sa pritom unavené svaly a upokojuje stresovaný mozog.