Národný bod na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe (ŠPVS) dostal informáciu o kontaminovaných produktoch v stredu prostredníctvom systému rýchleho varovania. Na Slovensko sa dostala nebezpečná vaječná zmes z holandských vajec.
Tie boli spracované na prášok v Nemecku a cez rakúsku firmu sa dostali do 4 bratislavských luxusných hotelov. „Analýzy tohto výrobku vykonávali v Rakúsku. Nameraná hodnota bola 0,026 mg/kg fipronilu, minimálny reziduálny limit je stanovený na 0,005 mg/kg,“ upozornila na stránke potravinová správa. Hodnota pesticídu bola prekročená viac ako 5-násobne! Fipronil je nebezpečný najmä pri nadmernej a dlhodobej spotrebe nakazených vajec, keď môže u človeka dôjsť k poškodeniu obličiek, pečene a štítnej žľazy. Hrozbou je najmä pre deti.
Vykonali kontrolu hotelov
„Dodávky sa uskutočňovali priebežne od 25. 7. 2017 do 11. 8. 2017. Spolu bolo dovezených 675 balení. Obsah balenia je 1 000 g,“ spresnil Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Hygienici informáciu odovzdali kompetentnému orgánu pre kontrolu reštauračných zariadení. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva konal okamžite, v príslušných hoteloch vykonal kontrolu, náležité šetrenie a pozastavenie výrobkov,“ informoval Ján Mikas, hlavný hygienik SR.
Stavte na overené produkty
Nový Čas oslovil dotknuté hotely, no do uzávierky neodpovedali. „Nemôžeme pomenovať zariadenia, kým si to Úrad verejného zdravotníctva neodkontroluje. Neočakávali sme, že zariadenia s takou pridanou hodnotou prijímajú potravinu, ktorá je dlhodobo označená ako riziková,“ doplnil Bíreš s tým, že už urobili ďalšie kontroly.
K téme sa vyjadrila aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. „Vyzývam dodávateľov potravín, aby nehazardovali so zdravím našich obyvateľov a dôsledne preverovali zloženie a pôvod dovážaných potravín. Odporúčam, aby stavili na overené produkty od overených dodávateľov, ideálne zo Slovenska, kde máme výrobný proces pod kontrolou,“ vyhlásila Matečná.
Čo je fipronil
- pesticíd, ktorý bol vyvinutý v 80. rokoch
- na trhu sa používa od r. 1993
- je hrozbou najmä pre deti, a to pri nadmernej a dlhodobej konzumácii nakazených vajec
- u dospelých môže dôjsť k poškodeniu obličiek, pečene a štítnej žľazy
- jeho vysoké dávky spôsobujú závraty a pocit nevoľnosti
- je vysoko toxický pre včely a podľa českého prieskumu bol v r. 2002 hlavnou príčinou ochorenia toxikózy, ktorá je vyvolaná jedom škodlivo pôsobiacim na organizmus
- nesmie sa podávať zvieratám, ktorých mäso jedia ľudia