V tie ponuré dni sovietske tanky obsadili celú republiku, v uliciach sa strieľalo a v kalužiach krvi skončili desiatky civilných obetí. Unikátne zábery z tých čias našla úplnou náhodou v rodinnom archíve Mária Lukačovičová. Toto je svedectvo o auguste 1968.
Určite sa to stalo mnohým, ktorí dostali za úlohu upratať fotografie z pozostalosti svojich príbuzných. Popri záberoch z rodinných osláv či dovoleniek však Mária našla v škatuliach hotový historický poklad!
„Keď som sa po rokoch odkladania pustila do kopy fotografií po mojej krstnej mame, známej športovej reportérke Márii Zavarskej-Lukačovičovej († 58), dostalo sa mi do rúk niekoľko fotografií, z ktorých nebolo jasné, čo na nich vlastne je. Priznávam, že veľa fotografií, na ktorých neboli ľudia, ktorých som poznala, ani miesta, ktoré by ich spájali s našou rodinou, skončilo v koši. Tieto som však odložila nabok...“ vysvetľuje Mária.
„Až po niekoľkých prezeraniach mi došlo, že sú to originálne zábery z roku 1968. Z udalostí, o ktorých sa kedysi nesmelo hovoriť, nieto mať ešte doma fotografie,“ tvrdí Mária. Zábery podľa nej nafotil manžel jej krstnej, novinár Pavol Zavarský, ktorý mal ako správny reportér vždy poruke fotoaparát.
30 obetí
Podľa Ústavu pamäti národa si invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968 vyžiadala na slovenskom území 30 obetí. Celkovo bolo v rámci Československa usmrtených viac ako 100 osôb a približne 500 ich bolo zranených.
Invázia
V noci z 20. na 21. augusta 1968 vpadli do Československa vojská piatich socialistických krajín Varšavskej zmluvy - ZSSR, Maďarska, Poľska, Bulharska a NDR. Dôvodom boli snahy Komunistickej strany Československa na čele a Alexandrom Dubčekom o reformu socializmu a „poľudštenie“ totalitného systému. V neposlednom rade zohral dôležitú úlohu aj boj vnútri KSČ medzi reformistami a tvrdým krídlom, na čele ktorého stál Vasil Biľak.