Tu sú niektoré najznámejšie prípady zo Slovenska i zo sveta.
Ladislav Chudík († 91)
Herecká legenda sa nechala do politiky vtiahnuť hneď po revolúcii. Ladislav Chudík sa v roku 1989 stal ministrom kultúry, avšak na tomto poste vydržal len štyri mesiace. Rýchlo totiž pochopil, o čom politika je, a aj v dôsledku únavy z vykonávania funkcie zaradil spiatočku. Neskôr netajil, že rozhodnutie ísť do politiky oľutoval.
Milan Kňažko (71)
Jeden z vodcov Nežnej revolúcie sa krátko po zmene režimu stal poradcom prezidenta Václava Havla a poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR. Stal sa slovenským ministrom medzinárodných vzťahov, neskôr zahraničných vecí a v rokoch 1998 - 2002 ministrom kultúry. Spoluzaložil VPN, HZDS, Demokratickú úniu a napokon aj SDKÚ. V roku 2014 neúspešne kandidoval na post prezidenta. Tomu sa vraví bohatá politická kariéra!
Štefan Kvietik (83)
V rámci porevolučnej eufórie si tvrdú politickú realitu vyskúšal aj Štefan Kvietik. V rokoch 1989 - 1994 bol nezávislým poslancom národnej rady kandidujúcim za Slovenskú národnú stranu, no rýchlo zistil, že politika nie je čistá hra, a mnohí povyšujú osobné ambície nad záujmy národa. Na politiku dodnes nerád spomína.
Ida Rapaičová (73)
Ani ona nemala na politiku žalúdok... Herečka sa dala zlákať Mečiarovým HZDS a v rokoch 1994 - 1998 pôsobila ako poslankyňa v NR SR. Viacerí ju od tohto kroku odhovárali, no ona naivne verila, že do politiky vstupuje pre dobrú vec. Neskôr pochopila, že nemá dostatočne silný žalúdok a je príliš úprimná, aby bola ako politička úspešná.
Ľubo Roman (73)
Do politiky vstúpil v roku 1994, vo vláde Jozefa Moravčíka sa stal ministrom kultúry. Neskôr bol poslancom NR SR a spoluzakladal ANO, v ktorej fungoval ako podpredseda. Jeho kariéra ďalej pokračovala v roku 2001, keď sa stal prvým predsedom Bratislavského samosprávneho kraja, a o ďalšie tri roky dokonca kandidoval na funkciu prezidenta našej republiky, pričom neskôr sa vzdal kandidatúry v prospech Eduarda Kukana. Zo strany ANO bol nakoniec v roku 2005 v dôsledku kauzy zmenky vylúčený.
Magda Vášáryová (68)
Veľmi bohaté skúsenosti s politikou má manželka Milana Lasicu, ktorú už v roku 1991 oslovil Václav Havel s ponukou, aby ho vystriedala na poste hlavy spoločného štátu. Magda Vášáryová, vtedajšia veľvyslankyňa v Rakúsku, nakoniec o prezidentský post zabojovala, ale až v roku 1999 a neúspešne. Neskôr pôsobila ako veľvyslankyňa v Poľsku a v roku 2005 zastávala funkciu štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí. Svoje si odkrútila aj v národnej rade za SDKÚ-DS či ako nezávislá poslankyňa.
Arnold Schwarzenegger (70)
Jeden z najúspešnejších kulturistov histórie emigroval v roku 1968 z Rakúska do USA, kde sa postupne preslávil ako herec, najmä v trháku Terminátor. V roku 2003 sa stal ctižiadostivý Arnold, medzičasom americký občan, republikánskym guvernérom Kalifornie. Bol známy najmä ako veľký zástanca trestu smrti. V roku 2006 bol za guvernéra zvolený aj druhýkrát.
Shirley Temple († 85)
Svetoznáma detská hviezda, ktorá začínala ako kučeravý anjelik ešte v pionierskych časoch filmu, sa už v pomerne mladom veku rozhodla presmerovať do sveta politiky. Ako 39-ročná sa Shirley prvýkrát pokúšala kandidovať do Kongresu Spojených štátov, od roku 1974 bola veľvyslankyňou v Ghane a najúspešnejšie obdobie vo svojej politickej dráhe prežila ako veľvyslankyňa USA v Prahe v rokoch 1989 - 1992, kde bola svedkom zániku komunizmu.
Clint Eastwood (87)
Clinta Eastwooda poznáme predovšetkým ako výnimočného herca a režiséra. Už menej známe je, že tento muž s vyhranenými názormi sa v strednom veku odvážil vkročiť do politiky. V rokoch 1986 až 1988 bol starostom jeho rodného mesta Carmel v Kalifornii. Potom sa politickej dráhy vzdal, pretože ako povedal: ,,Tempo v politike je pre mňa príliš pomalé.“ Dodnes je členom republikánskej strany.
Ronald Reagan († 93)
Arnieho predchodca v guvernérskom kresle Kalifornie sa stal najúspešnejším z hercov, ktorí presedlali na politiku. Ronald Reagan, pôvodne béčkový herec, bol v rokoch 1967 - 1975 republikánskym guvernérom v Kalifornii a v roku 1981 bol zvolený za 40. prezidenta USA. Úrad zastával dve volebné obdobia.