Olejomaľbu s rozmermi 170 x 125 centimetrov namaľoval neznámy autor, ktorý mal monogram L. A. Urobil tak zrejme z poverenia baníckeho spolku, ktorý potom obraz venoval cirkvi. „Na obraze je okrem Svätej trojice a Anny Samotretej zobrazená aj práca baníkov: od ťažby, tavenia až po odvoz rudy,“ povedala riaditeľka múzea Oľga Bodorová.
„Dokumentácia baníctva na obraze je veľmi detailná. Dokonca aj odev či samotná práca baníkov, ktorá bola na to obdobie v gemerskej oblasti veľmi vyspelá. Na všetky detaily sa prišlo až po podrobnom skúmaní obrazu,“ dodala Oľga Bodorová. Rožňavská Metercia je okrem historickej hodnoty zaujímavá najmä tým, že ide o najstaršie výtvarné zobrazenie baníckej činnosti v strednej Európe.
Vystavujú Rožňavskú Meterciu
RIMAVSKÁ SOBOTA - Vystavujú unikátny oltárny obraz sv. Anny Samotretej z roku 1513. Súčasťou výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote sú aj panely znázorňujúce jednotlivé detaily obrazu, ktorý je známy ako Rožňavská Metercia. Ten je iba technickou kópiou obrazu, originál je umiestnený v Biskupskom kostole v Rožňave.