Americký prezident Donald Trump (71) prišiel za sedem mesiacov dovedna o 13 vysokopostavených členov zo svojej administratívy. Najnovšie o hlavného stratéga Steva Bannona, ktorého považovali za jedného z najvplyvnejších ľudí v prezidentovom úrade. Zmätky v Trumpovom tíme by mal zažehnať nový šéf jeho kancelárie, tvrdý armádny veterán.
Na fotografii zo začiatku roka Trump telefonuje s ruským náprotivkom Vladimírom Putinom. Z piatich mužov v jeho okolí ostal len viceprezident Mike Pence. Naposledy odvolal hlavného stratéga Bieleho domu Stephena Bannona.
Ten sa vrátil na čelo krajnepravicového webu. Trump Bannona v posledných dňoch ostro kritizoval. „Sme vďační za jeho prácu a prajeme mu to najlepšie,“ znela oficiálna odpoveď z Bieleho domu. Okrem sporov Bannonovi priťažilo aj Trumpovo vyhlásenie po stretoch neonacistov a ich odporcov vo Virgínii. Ten povedal, že vinu nesú „obe strany“, čo kritizoval napríklad exguvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. „Krajina, ktorá porazila Hitlerovu armádu, nie je miestom pre nacistické vlajky,“ odkázal mu. Samotný Bannon aj po nedobrovoľnom odchode tvrdí, že Trumpa bude podporovať naďalej.
Koľko vydržali u Trumpa (zľava)
Reince Priebus (189 dní)
- personálny šéf. Prišiel o dôveru, keď ho označili za vynášača správ z Bieleho domu.
Mike Pence (v úrade dodnes)
- viceprezident USA. Trumpov zástupca ako jediný ostáva po boku prezidenta.
Steve Bannon (210 dní)
- hlavný stratég. Ultrakonzervatívec skončil po nepokojoch v Charlottesville, po ktorých Trump dal do jedného vreca neonacistov a ich odporcov.
Sean Spicer (183 dní)
- šéf komunikácie. Dokázal si dokonale znepriateliť novinárov a klamal. Rezignoval sám.
Mike Flynn (24 dní)
- hlavný bezpečnostný poradca. Musel sa porúčať pre tajné stretnutia s ruským veľvyslancom.