Stala sa pravdepodobne prvou slovenskou učiteľkou, ktorá sa zúčastnila na 5-dňovej misii v americkom raketovom centre NASA v Alabame. Niektorí z jej odvážnych kolegov pritom na takúto príležitosť čakajú aj tri desaťročia. Vcítila sa tak do kože astronautov, ktorí zažívajú pocit beztiaže, prechádzajú sa po Mesiaci, alebo sú vyslaní na Mars.
Pre Júliu (39), ktorá vyštudovala fyziku, bola astronómia vždy veľkou záľubou. Do raketového centra NASA sa dostala vďaka grantovému programu spoločnosti, ktorá každoročne vyberá pár desiatok učiteľov z celého sveta, 60 % z nich je vždy z USA. Vybrali ju na druhý pokus a na misii zažívala to, čo si bežný človek ani len nevie predstaviť. „Sedeli sme na stoličke, ktorá z vašej váhy spravila jednu šestinu,“ opisuje svoje zážitky. Na zvlnenom a prispôsobenom teréne si tak vyskúšala, ako sa cítil prvý človek na Mesiaci a tiež absolvovala simuláciu beztiažového stavu či prežila misiu na Marse.
Ako súčasť 16-členného tímu sa dostala aj do špeciálnych kapsulí, ktoré by raz v budúcnosti na tejto planéte mohli naozaj stáť. „Pozorovali sme tiež kamene, prach, skúmali sme, či majú magnetické vlastnosti a skúšali sme, či sú rozpustiteľné,“ hovorí. Reálny tréning astronautov je však podľa nej oveľa náročnejší z psychickej aj fyzickej stránky.
Chce ísť do skutočného vesmíru
Skúsenosti z misie si Júlia odnesie aj do školy. „Mali sme aktivity, ktoré vieme využiť pre žiakov. Mali sme vytvoriť tepelný štít z obyčajných vecí, ktoré učiteľ dokáže zohnať - od drôtenky na riad po kúsok polysterénu či alobal. Pred štítom horel propán-butánový horák, za ním bolo vajíčko. Išlo nám o to, aby sme to vajíčko, ktoré bolo akože astronaut, ochránili pred ohňom,“ vysvetlila. Podľa nej totiž treba väčšinou neobľúbenú fyziku učiť práve zážitkovou formou. A či by sa raz chcela naozaj dostať do vesmíru? „Uvidíme, ako bude postupovať výskum. Ja v to dúfam, ale nevidím to veľmi realisticky,“ uzavrela s úsmevom.
Čo na simulovanej misii zažila?
- skúmanie kameňov či prachu
- prechádzku po Mesiaci
- pocit beztiaže
- misiu na Marse
- nosenie skafandra
Vypestovali 10 druhov byliniek
Vedkyňa Michaela Musilová (28) sa tento rok zúčastnila už na druhej simulovanej misii na Mars, kde bola veliteľkou medzinárodnej posádky. „Skúšali sme 3D tlačenie tehál s použitím marťanskej pôdy, v skleníku sme vypestovali 10 druhov byliniek, na pestovanie kukurice sme použili zrniečka určené na popkorn,“ pochválila sa.