Lekári zistili, že ako bábätko trpí vrodeným vykĺbením bedrových kĺbov. Chlapček musel vydržať bolestivú liečbu, počas ktorej mal mesiace zasadrované nôžky v „šnúre“. Z vďaky lekárom sa jeho otec rozhodol zužitkovať svoje vedomosti dizajnéra a oddeleniu Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch spolu s ďalšími odborníkmi prerobil celú kúpeľňu. To však nie je všetko.
Čin otecka Mária Ďuriša (32) z Trnavy je dôkazom toho, že aj bežní ľudia suplujú úlohu štátu v starostlivosti o stav našich nemocníc. Mesiac po narodení jeho synčeka Mária totiž lekári na kontrole zistili, že chlapček trpí dyspláziou v 4. štádiu. „Každý človek má bedrové kĺby v jamkách, ale môj syn ich mal vedľa,“ vysvetľuje Mário s tým, že po tejto správe celú rodinu čakalo ťažké obdobie. „Bol nám ho veľmi ľúto. Mesiac bol zavesený a rozťahovali mu nohy do šnúry. Keď ich mal dostatočne od seba, v narkóze mu ich v šnúre zasadrovali,“ opisuje Mário. Uplynulo 6 týždňov a chlapček sa do nemocnice vrátil. „Opäť ho uspali a vymenili mu sádru za väčšiu. Tú mal ďalších 6 týždňov.
Potom mu dali špeciálnu ortézu, ktorá mu nôžky držala roztiahnuté,“ spomína otecko na psychicky náročné obdobie. „Zrútil sa nám svet. Na malého sme sa veľmi tešili a zrazu sme ho videli trpieť. Človeku sa chcelo plakať. Našťastie, liečba bola úspešná o 2 mesiace skôr a malý ani nemusel ísť na operáciu,“ teší sa Mário, ktorý si lekárov nevie vynachváliť. „Od personálu sme počúvali samé pozitívne slová, že bude zdravý, a veľmi nám to pomáhalo,“ hovorí otecko, ktorého prístup personálu nakopol k tomu, aby nemocnici začal pomáhať.
Pred
Po
Najskôr si všimol, že keď sa v presklených izbách rozsvieti, pacienti sa prebudia. „Keď som sa pýtal, prečo nemajú nočné lampičky, povedali, že na to nemajú rozpočet. Tak som im kúpil 18 lampičiek - do každej izby 2,“ hovorí Mário, ktorý z vďaky oddeleniu prikúpil aj novú mikrovlnku a chladničku.
Doprial pacientom novú kúpeľňu
Michalea bola so synčekom v nemocnici mesiac. „Kúpeľňa na oddelení bola v zlom stave. Manželka sa tam musela každý večer osprchovať. Povedal som si, že aké by to bolo perfektné, keby si mamičky s deťmi mohli na konci dňa dopriať sprchu v peknom a čistom prostredí,“ hovorí dizajnér, ktorý ihneď začal projektovať. „Obvolal som mojich dodávateľov, napadlo mi, že keď mi niekto dá obklad, iný zase svietidlá či sprchový kút, tak by sme mohli tú kúpeľňu prerobiť. Boli veľmi nadšení,“ teší sa Mário, ktorý si od nemocnice vypýtal jediné - aby mu pristavila kontajner na stavebný odpad. „Začali sme vlani 22. decembra, keď detičky išli domov na Vianoce. Môj šikovný švagor sa postaral o demolíciu a medzi sviatkami sme začali robiť elektrinu a vodu,“ hovorí.
Pred
Po
Prerábka trvala 2 mesiace. „Bol to vianočný darček z vďaky pre personál nemocnice aj pacientov. Tu ale nejde o mňa. Hlavná myšlienka toho celého je, že keď sa ľudia a firmy spoja, dokážu urobiť mnoho. Bez ich pomoci by som to nezvládol. Toto by sa mohlo diať po celom Slovensku,“ tvrdí. Malý Mário je dnes už chvalabohu zdravý. „O týždeň má rok a o chvíľu bude aj chodiť. Je to krásny pocit, pre mňa nie je nič krajšie ako pohľad na malého, ako sa stavia na nôžky. Keď idem ráno do práce, ďakujem Bohu, že mám rodinu,“ teší sa Trnavčan, ktorý nemocnici prisľúbil pomoc s renováciou aj ďalších kúpeľní. „Ďakujeme všetkým darcom za podporu nemocnice. Veľmi si vážime, že tento trend pomáhať nemocniciam, ktorý je v zahraničí zo strany verejnosti bežný, sa aj u nás stretol s pozitívnou odozvou,“ uviedla Dana Kamenická, hovorkyňa DFNsP Bratislava.
Pred
Po
Čo je to dysplázia?
Dysplázia alebo vrodené vykĺbenie bedrového kĺbu je pomerne zriedkavé ochorenie. Ide o anomáliu, kedy dochádza k nesprávnemu tvarovaniu a odchýlke bedrového kĺbu. V pokročilom prípade sa používajú takzvané Pavlíkove remence. Ak nepomôžu, nasleduje liečba v závesoch a pomocou zasadrovania rozkročených nožičiek. V najhorších prípadoch je nutná operácia. V prípade, že sa dysplázia nelieči, noha sa počas vývinu skracuje, dieťa nemôže poriadne chodiť a sú nutné ďalšie operácie panvy a bedrového kĺbu.
Na obnovu nemocníc štát vyčlenil 70 mil. eur
Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR
Ministerstvo zdravotníctva vníma pozitívne, že nemocnice aj vďaka sponzorským darom dokážu modernizovať a zveľaďovať svoje priestory, a tým poskytovať vyšší komfort aj kvalitu pre pacientov. MZ SR v žiadnom prípade nevníma sponzorské dary ako niečo, čo by malo nahrádzať investície zo strany zriaďovateľa. Na modernizáciu a obnovu nemocníc je v tomto roku vyčlenených 70 mil. eur. Nemocnice sa môžu zároveň uchádzať o peniaze z eurofondov.