Kim Čong-un vydal uvedený príkaz počas návštevy štátneho technologického inštitútu, v ktorom ho informovali o procese výroby špičiek medzikontinentálnych balistických striel a raketových motorov. "(Kim) nariadil inštitútu, aby produkoval viac raketových motorov na tuhé palivo (z uhlíkových vlákien) a špičiek raketových bojových hlavíc a aby na tento účel rozšíril výrobný proces a produkčnú kapacitu...," uvádza sa v správe severokórejskej tlačovej agentúry KCNA.
Agentúra Reuters si v tejto súvislosti všíma skutočnosť, že správa - po týždňoch neobvykle vyostreného napätia medzi Pchjongjangom a Washingtonom - neobsahuje priamu hrozbu na adresu Spojených štátov.
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson sa utorok vyjadril pochvalne na adresu Severnej Kórey, ktorá sa podľa neho v poslednom čase zdržala provokácií, čo otvára možnosť obnovenia vzájomného dialógu. Tillerson zdôraznil, že KĽDR nepodniká žiadne provokácie už od 5. augusta, keď na ňu Bezpečnostná rada OSN uvalila nové sankcie v reakcii na posledné dve skúšky interkontinentálnych balistických striel.
Od začiatku minulého roka Severná Kórea uskutočnila dva jadrové testy a desiatky raketových skúšok, čo výrazne vyhrotilo napätie na Kórejskom polostrove. V uplynulých týždňoch sa objavili dokonca obavy z možného vypuknutia vojenského konfliktu medzi KĽDR a USA, keď Pchjongjang pohrozil raketovým útokom na americký tichomorský ostrov Guam.