S trendom zdravého stravovania sa aj táto potravina stáva stále obľúbenejšou. Obsahuje totiž množstvo užitočných živín, ktoré pozitívne pôsobia na zdravie človeka. Český časopis dTest sa rozhodol hummus nátierky otestovať. Ktorý z produktov vyšiel z prieskumu najlepšie?
Pôvodom arabská pochúťka tvorí v krajinách Blízkeho východu nevyhnutnú časť jedálneho lístka. Nielenže je veľmi chutná, ale pomáha aj pri problémoch s trávením a podporuje celkový chod organizmu. Aj keď existuje množstvo variantov či príchutí, suroviny na hummus vychádzajú z tradície. „Ide o pokrm z vareného cícera, sezamovej pasty tahini, cesnaku, citróna a olivového oleja. Naraziť však môžete napríklad na hummus s koriandrom, sušenými rajčinami, čili či olivami,“ vysvetľuje Vanda Jarošová z dTestu.
Priebeh testovania
Produkty sa najskôr podrobili zmyslovej analýze spotrebiteľov. Tí hodnotili chuť a vôňu, farbu, vzhľad, rozotierateľnosť či textúru v ústach. Následne odborníci premerali množstvo chemických konzervantov. Ani v jednom produkte nepresiahli limit 1 500 mg/kg stanovený európskym nariadením, v niektorých sa však nachádza viac než polovica tejto hodnoty. Pozreli sa tiež na počet mikroorganizmov, ktoré ukazujú, ako veľmi je nátierka náchylná na skazenie. Body udeľovali aj za pravdivosť informácií na obale. „Hodnotili sme množstvo, ale aj presnosť deklarovaných údajov o bielkovinách, tuku a soli. Negatívne sme vnímali náhrady, ktoré v tradičnom hummuse miesto nemajú. Sem patria napríklad škrob, rastlinná bielkovina či citrónová vláknina,“ hovorí Jarošová.
Domáci recept
Potrebujete:
- 400 g cícera
- 2 strúčiky cesnaku
- 4 PL olivového oleja
- 2 PL pasty tahini
- šťava z 1 citróna
Postup: Cícer namočte do vody a nechajte deň postáť. Potom ho dajte do novej vody variť domäkka, približne na hodinu a pol. Po dovarení cícer zlejte, pridajte zvyšné suroviny a rozmixujte.