Zasadnutie koaličnej rady má rozriešiť, čo sa bude diať po tom, ako Andrej Danko (43) vypovedal koaličnú zmluvu. Predsedu parlamentu zachytil Nový Čas, ako sa v stredu v noci vrátil z dovolenky z Dubaja, ktorú si predĺžil z plánovaných štyroch dní na vyše týždňa. Čo vymyslel Danko na Fica v tropických horúčavách?
Najnovší prieskum volebných preferencií naznačuje, že ťah s vypovedaním zmluvy sa Dankovi príliš neopláca. Stratil tri percentá voličov, zatiaľ čo Smer sa drží na rovnako vysokých číslach. Po tom, čo mu premiér Robert Fico odvolal ministra školstva, sa Danko rozhodol, že odchádza do Dubaja na dovolenku so synmi. „Tieto štyri dni budem rozmýšľať, ako ďalej v tejto koalícii,“ vyhlásil a zmizol. Dovolenka sa napokon pretiahla na vyše týždňa a odkazy o požiadavkách národniarov posielal len cez tlačové správy.
Na viedenské letisko sa šéf SNS vrátil v stredu v noci vrátil opálený a s čistou hlavou. To, ako sa rozhodol, však komentovať vtedy nechcel. Pred verejnosť sa postavil až včera po rokovaní predsedníctva SNS. Jeho verdikt znie jasne - Slovensko nemá alternatívu a chceme ostať v koalícii. „Je veľmi ťažké byť vo vláde s Robertom Ficom, s ktorým máme rovnakých voličov. Viem si predstaviť život aj bez politiky, ale odmietam sa v tejto etape vzdať a odmietam, aby som nechal SNS v niektorých veciach potláčať,“ vysvetlil Danko.
Letisko Schwechat, 23. 8. 2017, 21.15 hod.
Na dnešnej koaličnej rade chce s Ficom a Bugárom prebrať zmeny v koaličnej zmluve, ktorých podstatou budú otázky fungovania koalície. „Musí mať rovnaký prístup k svojim ministrom aj ministrom iných politických strán. Rešpektujem Roberta Fica, ale hovorím, že o svojich ministroch chcem rozhodovať sám,“ dodal Danko.
Nechce voľby, ale...
Ak má však koalícia ďalej fungovať, tak si podľa neho jej lídri musia jasne povedať, kde je hranica ich vzájomnej kritiky. „Stálo to za to byť v tejto vláde, aj keby vláda už padla. Cieľom nášho protestu bolo to, aby si nás aj silný koaličný partner viac všímal. SNS má záujem na zotrvaní v koalícii, ktorá bude koalíciou, a nie otroctvom,“ neváhal zvestovať šéf strany.
Na záver svojho prejavu vysvetlil, že nechce ľudí traumatizovať voľbami a nič iné ako miesto v tejto koalícii nehľadá. „Táto vláda však potrebuje refreš aj v personálnych oblastiach, potrebuje nové výzvy z hľadiska zlepšenia života ľudí,“ uzavrel Danko. Naznačil tak, že predmetom rozhovorov s Ficom a Bugárom bude aj možný koniec ministra práce Jána Richtera či Roberta Kaliňáka vo funkciách.
Ministri Mosta: je otázne, či má zmysel pokračovať
Hoci strana Most-Híd je v zátiší sporu a volá po zachovaní rozvahy, jej ministri toho už majú plné zuby. „Súčasné dianie na politickej scéne je prejavom neúcty voči všetkým občanom Slovenska, vrátane voličov vládnych strán. Aktuálna kríza výrazne spomaľuje procesy na ministerstvách a zároveň znemožňuje poctivú a zodpovednú prácu nás ministrov. Pokračovanie takéhoto stavu je pre nás neprijateľné.
Za vzniknutej situácie nevieme napĺňať naše priority z Programového vyhlásenia vlády a potom je otázne, či má zmysel takto pokračovať,“ napísali v otvorenom liste ministri Lucia Žitňanská, László Sólymos a Árpád Érsek. Tí vyzývajú lídrov strán k diskusii. „Občanom sme sľúbili stabilnú vládu a je našou zodpovednosťou tento náš sľub aj napĺňať,“ dodali.
Podmienky SNS na zotrvanie so Smerom
1. O odvolaní ministrov má rozhodnúť strana, ktorá ich nominovala.
2. Premiér musí viac rešpektovať SNS vo vláde.
3. Vláda potrebuje zmenu v personálnych otázkach.
Sú to tvrdé požiadavky
Ján Baránek, politológ
Stále je to 50 na 50, či budú predčasné voľby. Sú to tvrdé podmienky, hlavne ten refreš vo vláde, čo mi pripadá ako nátlak na Fica. Neviem si ani predstaviť splnenie podmienky, že premiér nemôže odvolať ministra z inej strany. To je mimo demokraciu.