Strážcom cestovného poriadku, ktorí pravidelne číhajú na zastávkach a v linkách MHD, však robí vrásky na čele aj biznis s SMS lístkami. Cestujúci, ktorí už z autobusu či električky vystúpili, no majú stále platný SMS lístok, ho zverejnia na sociálnej sieti, z ktorej si ho môže prevziať čierny pasažier. Tento trik sa stáva čoraz obľúbenejším. Dopravný podnik však používateľov varuje, že podvodné praktiky dokáže odhaliť.
Cestovanie prostredníctvom SMS lístka je dnes vymoženosťou vo viacerých slovenských mestách. S jeho stúpajúcou popularitou však stúpa aj počet podvodov. Čierni pasažieri objavili účinný spôsob, ako predísť pokutám.
SMS lístok stačí zo sociálnej siete dostať do svojho telefónu a názov prijímateľa či odosielateľa premenujete podľa platnosti lístka na číslo 1100 alebo 1140, z ktorého cestovné lístky chodia. Na prvý pohľad tak vznikne platný elektronický lístok. Musíte sa však ubezpečiť, že zverejnený lístok už nikto pred vami nepoužil. Ak vás totiž revízori zastavia a zistia, že lístok s rovnakým kódom už kontrolovali, pokute sa nevyhnete.
Majú svoje páky
Dopravný podnik však varuje, že takýto podvod dokážu odhaliť. „Revízori sa s takýmito prípadmi stretávajú, avšak Dopravný podnik Bratislava disponuje technickými možnosťami, ktoré dokážu odhaliť falošné, či kopírované SMS cestovné lístky,“ informovala hovorkyňa DPB Adriana Volfová.
Pravdou zostáva, že revízor nemá právo vziať si váš mobil a overovať si, či SMS skutočne prišla na vaše číslo ako majiteľa mobilu. Z praktického hľadiska by im okrem toho takáto kontrola zabrala dvojnásobok času. „Aj z dôvodu zvýšenia stupňa bezpečnosti cestovného dokladu dopravný podnik pripravuje doplnenie formy cestovných lístkov - nositeľom by mohla byť bezkontaktná platobná karta, pri ktorých by boli problémy s bezpečnosťou eliminované,“ dodala Volfová.