Tieto slová vyslovila neskoro popoludní švajčiarska prezidentka Doris Leuthard, ktorá si nešťastím zasiahnutú oblasť pozrela z paluby vrtuľníka. Podľa jej slov na následnej tlačovej konferencii "takéto katastrofy jasne ukazujú, akú moc má príroda a aký bezmocný je človek stojaci zoči-voči nej". Nemožno urobiť podstatne viac, ako zriadiť systémy skorého varovania, protipovodňovú ochranu a investovať do iných preventívnych opatrení, dodala najvyššia predstaviteľka krajiny.
"Predovšetkým sa však musíme zmieriť s myšlienkami, že v dôsledku klimatických zmien dôjde ešte k ďalším takýmto zosuvom," zdôraznila Leuthardová a dodala, že v neposlednom rade by sa práve preto k tematike malo pristupovať s adekvátnou vážnosťou a pripraviť sa na možné dôsledky. Informácie prinieslo internetové vydanie denníka Blick.
Na zozname nezvestných osôb zostáva naďalej osem ľudí, občanov Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. Obavy o osud skupiny ďalších piatich-šiestich výletníkov a horolezcov sa ukázali ako neopodstatnené, všetci sú medzičasom v poriadku v Taliansku, uviedla tlačová agentúra DPA.
Po stredajšom zosuve časti hory Piz Cengalo (3369 metrov nad morom), pri ktorom sa uvoľnili štyri milióny kubických metrov úlomkov skál, štrku a kamenia a zosunuli sa do údolia Val Bondasca, sa záchranári pátrajúci po nezvestných zatiaľ do oblasti, v ktorej by predpokladali hľadaných, vôbec nedostali vzhľadom na nestabilnosť situácie.
Po najväčšom zosuve skalného útesu vo švajčiarskom kantóne Graubünden v uplynulých desaťročiach zničili masy kameňov a bahna desať stajní a chatiek.
Naďalej je tam vraj v pohybe milión kubických metrov skál, uviedol dnes Martin Keiser z Úradu pre lesy a prírodné nebezpečenstvá. Hrozia ďalšie zosuvy, a preto je oblasť fakticky uzavretá.