Pod lipou v záhrade brnianskej vily Tugendhat sa stretli vtedajší premiéri Vladimír Mečiar (70) a Václav Klaus (76), ktorých zvečnili na legendárnej fotografii. Po niekoľkohodinovom rokovaní Mečiar oznamuje, že „je lepšie pozrieť sa pravde do očí a vyrovnať sa s ňou“. Ako vnímajú rozdelenie Česko-Slovenska vtedajší politickí aktéri dnes?
Píše sa 26. august 1992 a na Morave sa stretávajú slovenská aj česká delegácia, aby prebrali, ako ďalej so spoločným štátom. Rokovania trvali niekoľko hodín, pričom často Klaus s Mečiarom odbehli na samostatnú diskusiu do záhrady. „Pod týmto stromom sme práve v čase, keď nás fotili z diaľky teleobjektívmi, rozoberali možnosť, čo keď spravíme politické rozhodnutie, že zostávame spolu? Nehrozí v takom prípade, že situácia sa vymkne kontrole tak, že na Slovensku a v Česku budú zasahovať medzinárodné jednotky?“ prezradil Mečiar v minulosti v rozhovore pre Nový Čas.
Vtedajší český premiér si myslí, že rozdelenie Česko-Slovenska pomohlo obom nástupníckym krajinám. „Toto rozhodnutie bolo legitímne a s masívnou podporou ľudí týchto krajín. Akokoľvek sa to mnoho ľuďom nezdalo, ale ja musím povedať, že som o tom bol presvedčený od začiatku. Rozdelenie pomohlo obom krajinám a ešte viac Slovensku,“ prezradil Klaus. Žiadny z problémov, ktoré sa museli posledných 25 rokov riešiť, by podľa neho nebol ľahšie riešiteľný v spoločnom štáte.
Nový Čas sa spojil aj s bývalým premiérom Jánom Čarnogurským, ktorý viedol diskusie o rozdelení spoločného štátu pár mesiacov pred Mečiarom. „Politické podmienky na to, aby sa v sade dohodol Mečiar s Klausom, sme vytvorili práve tými neplodnými rokovaniami. Oni už boli schopní dohodu presadiť v parlamente, čo sa nám nepodarilo,“ vysvetľuje Čarnogurský s tým, že si pamätá, že v slovenskej delegácii boli pochybnosti o tom, či riskovať rozdelenie. Politický analytik Miroslav Kusý tvrdí, že zo strany Mečiara to vtedy brali ako zradu. „Naliehanie ľudí bolo, aby došlo k plebiscitu, pretože sa vedelo, že keby ľudia hlasovali, tak k rozpadu republiky nedôjde. Rozdelenie však napokon pomohlo viac, než sme predpokladali,“ zakončil Kusý.
Rozpad spoločného štátu
1990
Vojna o názov štátu sa skončila prijatím názvu Česká a Slovenská Federatívna Republika.
jún 1992
Voľby na Slovensku vyhralo HZDS. V Česku ODS na čele s Klausom.
8. jún 1992
Prvé stretnutie Mečiara a Klausa vo vile Tugendhat, kde sa začali rokovania o delení federácie.
26. august 1992
Mečiar a Klaus podpísali dohodu o rozdelení. Spoločný majetok bol rozdelený v pomere 2:1.
1. január 1993
Vznik samostatnej Slovenskej republiky a samostatnej Českej republiky.
Milan Kňažko (71): Rozhovor v záhrade by som nepreceňoval
Kňažko bol súčasťou Mečiarovej delegácie, ktorá rokovala o rozdelení krajiny v Brne.
Ako s odstupom času vnímate to obdobie rozhovorov?
Výsledky a celé rokovanie bolo priateľské. Čas ukázal, že to pomohlo vzťahom medzi Českom a Slovenskom.
Ako ste vnímali to, že Mečiar s Klausom odchádzali mimo oficiálnych delegácií?
Stáva sa, že vedúci delegácií odchádzajú na rokovania medzi štyrmi očami, ale na podrobnosti sa treba opýtať jedného alebo druhého. Keďže každý hovorí niečo iné, spochybňuje sa akákoľvek výpoveď. Výsledky však museli schváliť jednotlivé tímy aj parlamenty, takže nepreceňoval by som tieto rozhovory medzi štyrmi očami.
Snažili ste sa vyhovoriť to rozdelenie Mečiarovi?
Nikto nebol zástancom rozdelenia, hľadali sme cestu spoločného štátu, aby vyhovoval obidvom stranám a v istej fáze sme pochopili, že názory protistrany sú také rozdielne, že najlepšie riešenie sú dva suverénne štáty.
Presvedčil vás Mečiar?
Nie je to otázka vzájomného presviedčania, tie diskusie boli priateľské, racionálne. Nebolo to o mojich pocitoch.