V dome banských podnikateľov Joanelliovcov zo 14. storočia odhalili aj tzv. kazematy, čiže podzemné priestory v pevnostiach. V rámci prehliadky nechýba alchymistická dielňa, tajná úniková alebo odpočúvacia chodba. Povráva sa, že jedna viedla až na hrad Krásna Hôrka.
Miestny nadšenec a majiteľ bývalého domu Joanelliovcov Otomár Vasilco prehliadku podzemia ponúka zadarmo, ale aj s výkladom o zaujímavých exponátoch. „Máme alchymistickú dielňu, ktorá približuje, ako sa kedysi pri ťažbe rúd získavali vzácne kovy - zlato, striebro a meď. Nechýba ani napodobenina taviacej pece, postup a aké nástroje sa používali pri bádaní,“ spomenul Vasilco a dodal: „Súčasťou expozície sú aj reprodukcie starých banských máp a techniky.“
Podzemie sa tiahne pod historickou budovou v centre obce a má aj tzv. odpočúvaciu, únikovú a tajnú chodbu. „Narazil som na pozostatok klenby vstupu do priestoru, ktorý mohol viesť k ďalšiemu úniku. Povráva sa, že podzemné chodby v spišsko-gemerskom priestore by mohli byť prepojené a možno ústili až do Krásnej Hôrky,“ vysvetlil sprievodca podzemím.
Súčasťou jeho prehliadky je aj väznica, alebo skôr kobka, ktorá však slúžila viac na uskladnenie produktov. Prehliadky katakomb otvorili v spolupráci s Fakultou baníctva v Košiciach za dobrovoľné vstupné. Kazematy v Smolníku si už prezreli domáci, ale aj turisti z USA, Dánska, Ukrajiny, Singapuru, Izraela, Poľska, Slovinska, Haiti, Japonska či zo Spojených arabských emirátov.
Železná cesta
V roku 1327 ho kráľ Karol Róbert povýšil na slobodné kráľovské mesto. Významnú úlohu zohrali bratia Joanelliovci z Tirolska, ktorí od roku 1650 prevzali do svojich rúk bane a huty v okolí. „V roku 1747 Mária Terézia podpísala dekrét o zriadení prvej banskej školy v Smolníku, ktorá pripravovala študentov na vysokú školu,“ povedal Otomár Vasilco.