Hoci ešte ráno pri príchode lídrov do hotela Bôrik v Bratislave to vyzeralo na predčasné voľby, popoludní si už Robert Fico (52) s Andrejom Dankom (43) vymieňali komplimenty a spoločne vtipkovali. Trojtýždňovú krízu zahnali vyhlásením o príprave dodatku ku koaličnej zmluve či snahe zlepšiť vzájomnú komunikáciu, keď si budú kauzy vysvetľovať potichu za zatvorenými dverami. V čom si Fico, Bugár (59) a Danko dali za pravdu?
Šéf parlamentu Danko prišiel na rokovanie s troma požiadavkami, pričom bola splnená len jedna - dodatok koaličnej zmluvy, kde si mimo iné nastavia pravidelné stretnutia koaličnej rady. „Dohodli sme sa na tom, že zostavíme pracovnú skupinu, do ktorej každý z nás dá jedného človeka a bude pripravovať dodatok ku koaličnej zmluve. Chceme zaviesť nové mechanizmy riešenia prípadných sporov,“ oznámil po trojhodinovom stretnutí Robert Fico. No šéf národniarov ešte vo štvrtok chcel, aby ministrov nemohol odstreliť premiér, ale len strany, ktoré ich dosadili a zároveň žiadal vymeniť niektorých ministrov.
Po rokovaní Danko len povedal, že piatkové stretnutie nebolo o personálnych otázkach, ale o nastavení vzťahov, aby medzi partnermi fungovala chémia. „Táto vláda je takou zvláštnou koalíciou skúsenosti, politickej prezieravosti a možno aj niekedy politickej nerozvážnosti a naivnosti refrešnutej politickej strany,“ sypal si popol na hlavu Danko, ktorý už zrejme schladol po tom, ako mu Fico odvolal ministra školstva Petra Plavčana. Práve pre škandál s eurofondami pod Plavčanom celá vládna kríza začala.
Národniari mali pocit, že všetka vina je hádzaná len na nich a Smer tomu prikuroval. Danko podľa Denníka N u Fica nepochodil ani so žiadosťou odvolať šéfa rezortu práce Jána Richtera. Neskôr povedal, že žiaden minister nestojí za to, aby padla vláda. Samotný Fico Dankovu štvrtkovú žiadosť na refreš vlády ironicky odbil vyhlásením: „Ja už som sa refrešol v jazere.“
Strašidlo Sulík
Koalíční lídri okrem dodatku o vzájomnom rešpekte a slušnosti budú dávať dokopy priority svojich strán tak, aby ich vedeli zakomponovať do rozpočtu. Trojlístok zároveň neraz zopakoval, že Slovensko nemá inú alternatívu, ako je súčasná vláda. „Ak by vládol Sulík, ťahal by túto krajinu do pekla,“ nechal sa počuť Fico, ktorý si spolu s Dankom do šéfa liberálov viackrát kopol. „Ak raz niekto pre boha povie, že Francúzsko a Nemecko sú okresná liga, tak sa pýtam, čo toto je za človeka. Má čistú hlavu? Je v poriadku? Ja mám teraz povedať, že Angela, Emmanuel nehnevajte sa, vy ste taká okresná liga. Vy ste Tvrdošovce, vy hráte s Hrušovanmi futbal a vyhrávate 2:1, veď je to trápne,“ pomohol si Fico svojou rodnou dedinou.
O čom však celá kríza bola, zhodnotil na záver šéf Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý bol celé tri týždne skôr v zákulisí a snažil sa roztržku medzi Ficom a Dankom vyžehliť. „Čo je ale dôležité, pevne verím, že sme ukľudnili rozvírenú koaličnú hladinu. Všetky chúlostivé veci budeme riešiť pri koaličnom stole, a to je najdôležitejší odkaz,“ uzavrel Bugár.
Na čom sa dohodli
1. ypracovanie dodatku ku koaličnej zmluve najlepšie do 1. 9. 2017 - k 25. výročiu Ústavy SR
2. ravidelné stretnutia koaličnej rady
3. Rokovania strán aj na regionálnej úrovni
4. Dohoda na doplnení priorít strán do rozpočtu
Čo ešte tlačia pred sebou
- odvolanie niektorých smeráckych ministrov
- ministra môže odvolať len materská strana
- prísnejšie majetkové priznanie
- dobrovoľný 13. a 14. plat
- štátne aerolinky
- podpora kúpeľnictva
- zvýšenie minimálnej mzdy v štátnej správe
Popoludní napätie opadlo
Dušan Straňák, odborník na neverbálnu komunikáciu
Na rozdiel od atmosféry, ktorá medzi nimi panovala ráno, po pár hodinách už neverbálna komunikácia Danka a Fica vyzerala inak. Na pätie z nich viditeľne opadlo.
Je po búrke v pohári!
Eduard Chmelár, politológ
Toto ešte neznamená nič, je to len prímerie. Je po búrke v pohári, no najväčším otáznikom neostáva to, na čom sa dohodli, ale ako sa bude Andrej Danko správať ďalej. Stabilita koalície je preč a opozícia si môže teraz vychutnať, ako sa bude Fico triasť, či mu Danko nezahlasuje za odvolanie Kaliňáka. To bude prvým testom. Tam sa ukáže pevnosť koalície. Uvidí sa, či si Danko dokázal vyjednať nejaké ústupky, alebo to je len Ficova čivava. Ak má byť preňho táto kríza akýmsi politickým školením, SNS musí nájsť spôsob, ako sa vyhraniť. Na to by však musel byť odvážnejší.
Čo o vládnom trojlístku prezradila reč tela?
Dušan Straňák, odborník na neverbálnu komunikáciu
Nonšalantný Bugár
Béla Bugár prišiel nonšalantne a ležérne so sakom preveseným cez rameno. Pôsobí v pohode a uvoľnene, akoby chcel naznačiť, že nech si svoje nezhody vyriešia jeho koaliční partneri. Rovnako tiež najviac komunikoval s médiami, usmieval sa... On má neverbálku výbornú, a ak aj je v strese, vie to dobre zamaskovať.
Fico má reč tela ako Putin
Premiér Fico ako zvyčajne svoje emócie veľmi neprejavuje. Pôsobí však razantne a odhodlane. Novinárov prebehol, neudržiaval očný kontakt, nasadil rýchle tempo a bolo jasné, že sa s nimi nechce rozprávať. Fico má dlhodobo vystupovanie a neverbálku blízku Putinovi, na razantnosti mu pridáva aj to, že sa udržuje vo forme a pravideľne cvičí.
U Danka vidieť smútok a rezignáciu
Andrej Danko má v poslednom čase ustaraný a smutný výraz. Častejšie môžeme pozorovať zvraštené čelo, čo môže byť prejavom smútku a rezignácie. Pôsobí, že už to chce mať za sebou a je vidieť, že situáciu nenesie veľmi dobre. Prezrádza to aj jeho držanie tela, má sklesnuté ramená, a snaží sa nenadviazať očný kontakt s novinármi. Danko chce pôsobiť rovnako rozhodne ako premiér, no v jeho prejave sú drobné zaváhania, čo spôsobuje, že jeho prejav je nerozhodnejší.