Niektorí ľudia dodnes neveria, že jej smrť bola nešťastná náhoda, ale zosnovaná vražda. Stala sa Diana obeťou sprisahania? Diana si vyslúžila prezývku kráľovná ľudských sŕdc, pretože bola oveľa viac ako len manželka britského princa a nasledovníka trónu Charlesa (68). Pre svoje činy sa stala akousi veľvyslankyňou mieru a pokrokových myšlienok vo svete. Tvrdohlavo vyčítala vyspelému svetu nevšímavosť k chudobe, nebála sa objať ľudí chorých na AIDS či pohladiť trpiace deti v Afrike. Napriek všetkým veľkým činom sa s ňou život vôbec nemaznal...
Pokus o samovraždu
Narodila sa 1. júla 1961 do aristokratickej rodiny. Keď mala osem rokov, ťažko ju zasiahol rozvod rodičov. Ona a jej súrodenci boli zverení do otcovej starostlivosti. Diana sa často cítila sama, mama jej veľmi chýbala. Preto už odmalička túžila po rodine, láskyplnom vzťahu a pokojnom manželstve.
Princa Charlesa, ktorý v tom čase dvoril jej staršej sestre Sarah (62), stretla prvýkrát v roku 1977. O tri roky neskôr už chodil s Dianou. Bola to naoko ideálna žena - mala šľachtický pôvod, bola členkou anglikánskej cirkvi a bola panna. Hanblivá dievčina svojou krásou okamžite zaujala všetky médiá. Na verejnosti pôsobil pár harmonicky a zamilovane, pravda však bola oveľa zložitejšia. Diana už počas randenia s Charlesom zistila, že niečo nie je v poriadku. Ako sa ukázalo v biografickej knihe Andrewa Mortona Diana: Jej skutočný príbeh, princezná od roku 1981 trpela bulímiou. Všetko sa začalo ešte pred svadbou.
„Bulímia začala týždeň po tom, ako sme sa zasnúbili. Môj manžel položil ruky okolo môjho pása a povedal: ‚Oh, tu sme trošku bacuľatí, či nie?‘ A to vo mne niečo vyvolalo,“ prezradila princezná. Dianin obvod pása sa do svadby za pár mesiacov zmrštil zo 74 cm na 58 cm!
To však nebolo všetko. Len pár dní pred svadbou našla náramok, ktorý princ Charles kúpil skutočnej láske svojho života. Nebola ňou ona, ale Camilla Parker (70), jeho súčasná manželka. Devätnásťročná Diana bola zronená, no princ jej sľúbil, že vzťah ukončí, a nakoniec si ho 29. júla 1981 vzala. Ich vzťah sa však zhoršoval. Charles dával prednosť svojim záľubám pred časom stráveným s Dianou a ignoroval ju. To dohnalo tehotnú Dianu v roku 1982 k pokusu o samovraždu!
„Keď som bola vo štvrtom mesiaci tehotenstva s WiIliamom (35), hodila som sa dolu zo schodov, snažiac sa zaujať pozornosť môjho manžela, aby ma počúval,“ priznala v biografii. Nestalo sa tak a princ Dianu naďalej chladno prehliadal. Páru sa o dva roky neskôr narodil aj druhý syn Harry (32), no princ Charles sa po čase opäť stretával s Camillou a pár začal žiť oddelené životy. V roku 1992 vtedajší predseda vlády John Major oznámil parlamentu, že Charles a Diana žijú oddelene a po dlhom rozvodovom konaní ich 28. augusta 1996 rozviedli.
Tragická nehoda
Princezná Diana v tom čase už žila svoj život. Veľa cestovala, šírila osvetu o rôznych citlivých témach a chodila s pakistanským kardiochirurgom Hasnatom Khanom (59). Bola to veľká láska, Diana sa konečne cítila milovaná. Napriek tomu sa ich vzťah v júni 1997 skončil. O pár týždňov neskôr stretla Egypťana Dodiho al-Fayeda († 42), syna miliardára Mohameda al-Fayeda (88). Ich krátky, ale intenzívny vzťah sa tragicky skončil po necelých dvoch mesiacoch v parížskom tuneli Pont de l´Alma, kde obaja zahynuli pri hroznej autonehode.
Aké boli posledné hodiny jej života? Lady Di a Dodi sa v Paríži zastavujú po ceste z dovolenky v Saint Tropez. V osudnú noc si vychutnávajú večeru v hoteli Ritz, ktorý patril al-Fayedovcom. Pred vchodom ich čakajú nedočkaví novinári, ktorí sa bijú o to, kto prinesie lepšiu fotku princeznej a jej nového milenca. Preto sa pár v sprievode bodygarda Trevora Reesa-Jonesa (49) vyberá preč z hotela zadným vchodom. Rýchlo nasadajú do čierneho Mercedesu S280, ktorý riadi Henri Paul († 41). Za autom sa okamžite vydajú paparazzovia. Auto pred vstupom do tunela uháňa rýchlosťou 150 km/h a o pár sekúnd, približne o 0.23 hod., počuť hrozivý náraz. V aute na mieste zomiera vodič Henri Paul a Dodi al-Fayed. Diana poslednýkrát vydýchne o 4.00 hod. nadránom v parížskej nemocnici. Nehodu akoby zázrakom prežil ochrankár Rees-Jones, no je taký zmasakrovaný, že jeho stav bude vyžadovať dlhé mesiace liečby.
Ľudia sú v šoku, nechcú veriť, že ich milovaná Diana zomrela. V uliciach Veľkej Británie sa ozýva zúfalý nárek. Polícia najskôr zatkne siedmich paparazzov, ktorí ju naháňali, ako prvých možných vinníkov nehody. Neskôr vyšetrovací sudca usudzuje, že fotografi boli od automobilu dostatočne vzdialení, teda nemajú žiadnu vinu na hroznej havárii.
O pár dní nato sa na verejnosť dostanú informácie, že vodič Henri Paul bol podľa krvných testov pod vplyvom alkoholu. Jeho hladina vraj zodpovedala desiatim pohárom vína. V takom stave nezvládol riadenie v rýchlosti a spôsobil tragédiu.
Neprípustný vzťah
Po celom svete sa však okamžite začali šíriť rôzne konšpiračné teórie. Ich hlavným šíriteľom bol Dodiho otec, miliardár Mohamed al-Fayed. Zronený muž bol presvedčený, že smrť jeho syna a princeznej Diany nebola nešťastná náhoda. „Nebola to nehoda, bola to určite vražda!“ predniesol krátko po tragickej havárii pred médiami. Al-Fayed dodnes verí, že pár sa stal obeťou vraždy, z ktorej viní britský kráľovský dvor v spolupráci s francúzskymi autoritami a tajnou službou MI6. Práve tá mala vykonať chladnokrvný čin, aby na príkaz princa Philipa (96), otca Charlesa, zabránila svadbe Diany a Dodiho, ktorý bol moslimom. „Boli krátko pred zásnubami a chceli to oznámiť svetu,“ povedal a prezradil, že jej dokonca mal Dodi kúpiť diamantový prsteň.
Pýtate sa, prečo by vzťah Diany a Dodiho tak veľmi ležal v žalúdku kráľovskej rodine, ktorej už nebola súčasťou? Bola aj nebola. Stále bola matkou právoplatného nasledovníka trónu. Ako by to asi vyzeralo, keby žila s moslimom? Takú hanbu si vraj kráľovský dvor nemohol dovoliť.
Zabila ju MI6?
Mohamed al-Fayed sa vrhol do vyšetrovania prípadu na vlastnú päsť. „Neprestanem, kým neodhalím pravdu. Budem hľadať všade, vo Francúzsku, vo Veľkej Británii. Je to právo otca, ktorý stratil dieťa,“ povedal al-Fayed v novom dokumente Princezná Diana: Tragédia alebo zrada?. Jeho podozrenia zvážneli po tom, ako mu muž menom Richard Tomlinson, bývalý agent MI6, v roku 2001 prezradil, že tajná služba pracovala na technikách automobilových atentátov. Smrť Diany podľa Tomlinsona pripomínala plány na vraždu juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, obvineného z genocídy, ktoré videl v roku 1992. Atentát sa mal vykonať použitím silného jasného svetla, ktoré oslepí vodiča a spôsobí dopravnú nehodu. Jediný preživší nehody Trevor Rees-Jones si podľa svojej výpovede nepamätá veľa.
„Pamätám si, ako sme zastavili na semafore a po pravej strane auta som videl motocykel,“ vypovedal. Svedok François Levistre, ktorý prechádzal v čase nehody cez tunel v opačnom smere, tiež spomínal motocykel, ktorý podľa jeho slov obehol mercedes a mal ho oslepiť. „Uvedomil som si, že z motocykla vyžarovalo silné biele svetlo priamo na mercedes, priamo na auto,“ uviedol vo výpovedi. Boli to azda paparazzovia, ktorí predbehli automobil, aby urobili čo najlepšiu snímku, a oslepili vodiča bleskom z fotoaparátu, alebo bol motocykel so silným svetlom súčasťou plánu MI6?
Informátor
Podľa exagenta Tomlinsona princeznú pred jej smrťou MI6 monitorovala a vodič Henri Paul mohol byť informátorom tajnej služby. Paul v osudný deň vyzdvihol dvojicu z letiska Le Bourget a potom vozil Dianu po nákupoch. V osudný večer sa však na tri hodiny vyparil. Kde bol? Alkohol nájdený v jeho krvi nasvedčuje tomu, že pil. Podľa výpovedí svedkov z hotelového baru Ritz však nevypil viac ako dva panáky pastisu Ricard - francúzskeho alkoholu, ktorý má 45 %. Podľa Mohameda al-Fayeda aj Paulových rodičov museli byť výsledky krvných testov zmanipulované, pretože ich syn nepil. Logicky, musel sa nájsť nejaký vinník...
Bodygard Trevor Rees-Jones však v roku 2007 vypovedal: „Nehoda sa stala, pretože Henri Paul pil a potom riadil vozidlo. Presne pre to sa to stalo.“ Najväčšou záhadou však zostáva, prečo sa v Paulovom vrecku našlo 12 600 frankov a ako je možné, že priemerne zarábajúci starý mládenec mal na účtoch v rôznych bankách viac ako 1 700 000 frankov. Azda pochádzali tieto peniaze od MI6? Vyšetrovanie to nedokázalo. Je však isté, že to, kto bol v skutočnosti Henri Paul, zostane asi navždy záhadou.
Biely Fiat
Podľa svedkov nehody bol jej účastníkom ešte jeden tajomný automobil, a to biely Fiat Uno. Autori knihy Kto zabil Lady Di tvrdia, že mercedes doslova vletel do tunela rýchlosťou 150 km/h, keď zrazu vodič zbadal biely fiat, ktorý šiel pomaly. Okamžite šliapol na brzdy, ale auto dostalo šmyk, narazilo do fiatu a skončilo zapichnuté v stĺpoch tunela. Farba z tohto auta sa našla aj na vraku mercedesu. Vyšetrovatelia po automobile pátrali medzi 5 000 bielymi fiatmi v Paríži a okolí. Ukázalo sa, že vlastníkom mohol byť fotograf James Andanson, ktorý Dianu počas pobytu vo Francúzsku sledoval na každom kroku. Polícia vyšetrovala, či mohol byť nejakým spôsobom v sprisahaní zapletený. V každom prípade Andansona v roku 2000 zahynul. Fotografa našli s prestrelenou hlavou v zhorenom aute. Ak to bola samovražda, tak vyznieva celkom absurdne fakt, že by si najprv strelil do hlavy a potom zapálil auto. Jeho odchod z tohto sveta zaváňa cudzím zavinením...
Koniec koncov tak ako všetky fakty okolo smutného úmrtia princeznej Diany. Vyšetrovatelia sa dodnes zaoberajú novými výpoveďami a dôkazmi. Vrak auta je stále predmetom vyšetrovania a zdá sa, že prípad nie je úplne uzavretý. Či už sa prikláňate k teórii o nehode alebo o vražde Lady Di, isté je, že milióny ľudí po celom svete ani dnes, 20 rokov po jej smrti, nevedia na kráľovnú ľudských sŕdc zabudnúť.
Ďalšie otázniky
Nebezpečné auto
Podľa novej knihy Kto zabil Lady Di od francúzskeho novinára Jeana-Michela Caradec‘ha Mercedes S280, v ktorom sa Diana a Dodi snažili utiecť fotografom, bola hotová pohroma na kolesách. Limuzína totiž už jednu obrovskú haváriu absolvovala a mala putovať do šrotu. Poisťovňa preto vyplatila majiteľovi plnú náhradu škody. Auto však opravili a vyslali na cesty, aby vozilo celebritných hostí z hotela Ritz. Čoskoro sa podľa knihy malo ukázať, že automobil mal problémy so stabilitou. Jeho niekdajší vodič vypovedal, že ak sa na ňom jazdilo rýchlejšie ako 60 km/h, bolo nepredvídateľné! Párkrát ho dali opraviť, ale problémy pretrvávali. „Neponúkam teóriu či novú hypotézu. Ponúkam naozaj overené fakty. Diana v tomto automobile nebola v bezpečí,“ povedal Caradec‘h.
Nefunkčné kamery
Často sa v súvislosti s tragickou nehodou spomínajú nefunkčné kamery, ktoré sú podľa milovníkov konšpiračných teórií jasným dôkazom, že išlo o vraždu. Denník The Independent v roku 2006 napísal, že v tuneli Pont de l‘Alma sa nachádzalo viac ako 14 priemyselných kamier, no žiadna z nich nezaznamenala fatálnu kolíziu. Ako je to možné?
Tehotenstvo
Iba pár mesiacov po smrti sa v magazíne People objavila šokujúca správa: Diana bola tehotná! Odhalenie priniesol investigatívny novinár Chriss Laffaille. Podľa neho oficiálne záznamy z parížskej nemocnice, kde Diana zomrela, mali hovoriť o tom, že Diana bola v auguste 1977 deväť týždňov tehotná. Otcom pritom nemusel byť Dodi, ale Dianin expriateľ - kardiochirurg Hasnat Khan. Kráľovský lekár John Burton, ktorý bol prítomný pri pitve, však fámy vyvrátil. „Nebola tehotná, videl som do jej lona.“ Fámu vyvrátili aj kompetentní z parížskej nemocnice. Je azda toto dôvod, prečo sa paparazzovia tak veľmi snažili odfotiť Dianu?
Al-Fayedove konšpirácie
Všetky obvinenia a konšpirácie, ktoré Mohamed al-Fayed povedal, donútili metropolitnú políciu v Londýne k vypracovaniu 832-stranovému spisu Operation Paget. „Táto policajná správa dokumentuje výsledky vyšetrovania v prípade obvinení urobených Mohamedom al-Fayedom zo sprisahania a vraždy princeznej z Walesu a jeho syna Dodiho al-Fayeda,“ píše sa v úvode dokumentu z roku 2006. Vyšetrovanie stálo viac ako štyri milióny eur a došlo k záveru, že všetky obvinenia Mohameda al-Fayeda z úkladnej vraždy princeznej Diany a jeho syna Dodiho sú nepodložené a všetky dôveryhodné dôkazy nasvedčujú, že dôvodom úmrtia Diany a Dodiho bola tragická nehoda.
MUŽI JEJ ŽIVOTA
Princ Charles
Spoznali sa v roku 1977, randili od roku 1980 a svadba sa konala 29. júla 1981. Princ Charles bol jediným manželom Lady Di.
Barry Mannakee
Jej osobný strážca. Dvojica sa mala zblížiť krátko po narodení princa Harryho, keď Diana trpela popôrodnou depresiou. Mannakeeho v roku 1986 prepustili a o rok neskôr zahynul pri nehode na motocykli.
James Hewit
Vojak a výborný hráč konského póla, ktorý mal s princeznou udržiavať pomer päť rokov. Veľakrát sa meno ryšavého vojaka spomínalo v súvislosti s možným otcovstvom princa Harryho. Diana a James sa však stretli až po jeho narodení.
James Gilbey
Vzťah s predajcom áut sa mal začať približne v roku 1989 a skončiť sa mal po tom, ako na verejnosť unikla slávna nahrávka milostného telefonátu dvojice.
Oliver Hoare
Bohatý a ženatý obchodník s umením, ktorý bol priateľom princa Charlesa. Intímny vzťah sa mal začať v roku 1992.
Bryan Adams
Známy spevák o princeznej naspieval niekoľko piesní. Podľa jeho expriateľky mali mať kratučký pomer.
Hasnat Khan
Kardiochirurg pakistanského pôvodu, ktorého Diana prezývala Pán úžasný. Randili spolu dva roky. Je považovaný za skutočnú lásku Dianinho života.
Dodi Al-Fayed
Bohatý Egypťan bol posledným milencom princeznej. Obaja zahynuli pri tragickej nehode v tuneli Pont de l´Alma.