Japonský premiér Šinzó Abe sa telefonicky dohodol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom na potrebe vyvíjania väčšieho tlaku na Severnú Kóreu, informovala agentúra DPA. Trump zároveň podľa Abeho slov povedal, že Spojené štáty Japonsko podporujú na sto percent.
USA, Japonsko a Južná Kórea zároveň požiadali Bezpečnostnú radu OSN v súvislosti s najnovšou raketovou skúškou o mimoriadne zasadnutie, ktoré by sa malo konať už v priebehu utorka, priblížila agentúra Reuters.
Juhokórejská armáda informovala, že KĽDR odpálila balistickú raketu tesne pred 6.00 h miestneho času (23.00 h SELČ). Strela podľa nej preletela 2700 kilometrov a dosiahla maximálnu výšku okolo 550 kilometrov. Správu o strele KĽDR, ktorá preletela nad Japonskom, následne potvrdila japonská vláda aj americké ministerstvo obrany.
Podľa japonských úradov raketová skúška nespôsobila nijaké škody. Televízia NHK uviedla, že raketa sa rozpadla na tri časti. Japonské úrady zároveň obyvateľov Hokkaida pred ňou vopred varovali prostredníctvom upozornenia, ktoré sa im zobrazilo na mobilných telefónoch a v e-mailových schránkach. Upozornenie obyvateľov nabádalo, aby nevychádzali von, informovala agentúra AP.
Južná Kórea v reakcii na najnovšiu raketovú skúšku KĽDR a demonštráciu svojej sily usporiadala ostré vojenské cvičenie štyroch stíhacích bombardérov F-15K, informovala agentúra Jonhap. Juhokórejská armáda tiež zverejnila zábery vlastných raketových skúšok, ktoré údajne vykonala 24. augusta.
K novej raketovej skúške došlo len necelé tri dni po tom, ako KĽDR vypálila do mora tri balistické rakety krátkeho doletu, a zároveň v čase, keď armády Južnej Kórey a USA uskutočňujú každoročné spoločné cvičenia na Kórejskom polostrove. Pchjongjang tieto manévre považuje za provokáciu.
Severná Kórea sa zároveň nedávno postarala o zvýšenie napätia v oblasti, keď v júli úspešne otestovala dve medzikontinentálne balistické rakety. Neskôr sa Pchjongjang začal vyhrážať, že by mohol odpáliť rakety aj na ostrov Guam, ktorý patrí Spojeným štátom.