Jedinou možnosťou na záchranu bola transplantácia. Šancu na nový život chlapčekovi nečakane dali rodičia len 12-dňového bábätka z Košíc.
Julian bol podľa talianskeho portálu Corriere di Bologna od narodenia pre vrodenú srdcovú poruchu v nemocnici a jeho rodičia dúfali v zázrak. Ten prišiel v polovici augusta. „Samotná transplantácia sa neuskutočnila u nás, ale v Taliansku. Lekári z Bologne zareagovali na našu ponuku a na našu výzvu prišli po srdiečko do Košíc. Darcom bol novorodenec, u ktorého sa potvrdila mozgová smrť. Jeho rodičia súhlasili s transplantáciou orgánov ich potomka, čím urobili obrovský humánny skutok,“ povedal primár transplantačného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a hlavný slovenský transplantačný koordinátor Ľuboslav Beňa. Špeciálne siete vzápätí kontaktovali transplantačné centrá v Európe a ohlas prišiel do dvoch hodín.
„Talianski lekári k nám prileteli špeciálnym sanitným lietadlom už do šiestich hodín. Samotný výkon aj s prípravou trval viac ako štyri hodiny, pričom čas od prenosu orgánu po úspešnú transplantáciu, čo sa nazýva studená ischémia, je limitovaný,“ vysvetlil s tým, že pri srdci sú to len štyri hodiny. Mama malého Juliana po úspešnej operácii neskrývala vďačnosť rodičom maličkého darcu. „Neviem, kto sú, ale jedného dňa ich chcem spoznať, aby som ich objala a povedala im - ďakujem,“ vyznala sa na sociálnej sieti.
Pred 8 rokmi mali v Košiciach podobný prípad 21-dňového novorodenca, ktorého srdiečko transplantovali v Nemecku, 12-dňové bábätko je podľa primára naozaj extrémom. „Je to pravdepodobne svetový unikát!“ dodal Beňa, ktorý vyzdvihol aj tímovosť práce košických špecialistov a nemocnice v Bologni, vďaka ktorým sa dnes Julian môže konečne usmievať na rodičov.