Spoločne varovali pred šíriacim sa fašizmom. Dali na chvíľu zabudnúť aj na vládnu krízu, keď si premiér Robert Fico (52) a predseda parlamentu Andrej Danko (43) nevedeli týždne prísť na meno. Čo spolu s prezidentom Andrejom Kiskom (54) odkázali Slovákom?
Fico s Dankom sa po niekoľkotýždňových verejných prekáračkách stretli až na piatkovej koaličnej rade, kde si sľúbili, že už sa nebudú urážať cez médiá. Na oslavách v Banskej Bystrici spolu s Kiskom vyzvali na spojenie demokratických strán proti fašistom v jesenných župných voľbách. „Je šialené, že po 73 rokoch od Slovenského národného povstania, od čias, keď sme vyhnali náckov, je neďaleko Pamätníka SNP budova, kde si hovoria Na stráž! a my sa na to pozeráme, akoby to bolo v poriadku.“ vyhlásil Fico.
Sloboda prejavu podľa neho neznamená, že niekto môže na verejnosti hajlovať a propagovať neonacizmus. „Myslím, že Bystričania môžu prví ukázať aj iným krajom, že im táto skúsenosť stačila a že nedovolia pokračovať šialencom pri ovládaní štátnej moci,“ doplnil ho Danko. „V takýto významný sviatok treba odložiť zbrane, skloniť hlavu, ukázať pokoru a možno sa zamyslieť nad smerovaním krajiny. Či má ísť ďalej hašterením, pretekmi, kto je lepší a horší, alebo sa máme spojiť za hodnoty,“ dodal predseda parlamentu.
Do fašistickej ĽSNS, ktorej predseda Marian Kotleba šéfuje Banskobystrickej župe, sa tvrdo oprel aj prezident Kiska. „V čase, keď sa po našej krajine bezočivo rozťahujú pohrobkovia nacistickej a fašistickej ideológie, nestačí spomínať a rečniť,“ povedal Kiska, podľa ktorého kotlebovci dokázali doposiaľ len šíriť nenávisť. „Rozumiem, že stav politiky mnohých voličov znechucuje. Ale to je slabý dôvod, aby sme našu krajinu kúsok po kúsku, kraj za krajom pasívne odovzdávali fašistom,“ varoval prezident. „Demokratickými voľbami môžeme začať meniť príbeh našej krajiny a postupne krok za krokom opäť vyhnať fašistov z verejného života,“ dodal Kiska.
Slovenské národné povstanie
- vypuklo na rozkaz generála Jána Goliana po tom, ako slovenský štát obsadili nemecké vojská
- sa pôvodne malo začať v spolupráci s Červenou armádou, no práve vstup Nemcov ho urýchlil
- Nemci povstaleckú armádu porazili, časť jednotiek prešla do hôr, kde bojovali ako partizáni do konca vojny
- vďaka povstaniu sme sa pripojili k protifašistickej koalícii a k idei znovuobnoviť Československo
- povstanie trvalo 60 dní, zapojilo sa doň 80-tisíc ľudí, vyše 10-tisíc zomrelo, dodnes žije okolo 1 400 priamych účastníkov
Kotleba provokoval balónom
Svojsky si výročie povstania proti nacistom pripomenul predseda ĽSNS Marian Kotleba, ktorý ako župan neváhal v minulosti v deň osláv vyvesiť na úrade župy čiernu vlajku. Nad Banskou Bystricou lietal teplovzdušný balón s logom strany. Či išlo o provokáciu, alebo náhodu, sme sa nedozvedeli. Predstavitelia strany nezdvíhali telefón.