Po jeho potlačení spolu s 1 600 krajanmi prežil hrôzy fašizmu, pri ktorých z nich tri štvrtiny prišlo o život. Anton mal len 13 rokov, keď jeho otec ako 37-ročný narukoval. „Otecko mi povedal - ´Antonko, poslúchaj mamu, drž sa, lebo ak sa ja nevrátim, ty budeš gazda´,“ hovorí Bendík. Vtedy ešte malý Tonko ani netušil, akým peklom si jeho tatko bude musieť prejsť. Pri Selciach ho totiž v októbri zajali Nemci. Spolu s 1 600 chlapmi ich ako zvery transportovali v dobytčích vagónoch do koncentračného tábora Stutthof.
Neskôr Jána a ďalších takmer 400 chlapov previezli do pobočného tábora v Gruppe, kde boli do 26. januára. Odtiaľ museli kvôli postupu sovietskeho frontu na príkaz Nemcov utekať pešo. Tragický pochod smrti sa skončil až začiatkom apríla 1945 vo Wenzendorfe pri Hamburgu. „Okolo 67 dní ich fašisti šikovali v snehu a ľade. Tých, čo nevládali, ubili na smrť, alebo ich nastrelili,“ povie smutne ujo Bendík s tým, že 17 dní nedali zajatcom nič jesť. Jedinou ich potravou bolo obilie, ktoré si našli v stodolách.
Po 3 týždňoch ich znova nahnali do dobytčákov. Každý deň vo vagónoch zomieralo mnoho ľudí, až napokon skončili v poslednom lágri Wenzendorf. Tonkovmu otcovi sa peklo na zemi skončilo 19. apríla, kedy ich oslobodili Angličania. „Keď ho odviedli do liečebne v Prahe, bol len kosť a koža, vážil len 37 kg,“ prezradil ujo Tonko, ktorý si praje len to, aby si všetci ctili hrdinov vojny.
Historické míľniky SNP
29. augusta 1944
Vypuklo SNP, ktorému predchádzala napätá situácia vo svete. Vznikla antihitlerovská koalícia s cieľom odstrániť vo svete fašizmus. SNP urýchlil fakt, že slovenské hranice prekročili nemecké okupačné vojská.
30. augusta 1944
So svojím prejavom vystúpil kontroverzný prezident Jozef Tiso, ktorý obhajoval fašistickú, nemeckú okupáciu a odsúdil Povstanie.
1. septembra 1944
Slovenská národná rada prijala deklaráciu o prevzatí všetkej moci na povstaleckom území, na ktorom sa obnovilo demokratické Československo.
8. septembra 1944
Nemci museli stiahnuť z východných častí Slovenska a zo severovýchodného úseku povstaleckého frontu úderné jednotky.
27. októbra 1944
Nemci obsadili Banskú Bystricu a generál Rudolf Viest vydal rozkaz o ústupe do hôr a povstalci, ktorí sa hrdinsky bránili 2 mesiace, prešli na partizánsky spôsob boja.
8. mája 1945
Deň víťazstva nad fašizmom - Ukončenie druhej svetovej vojny v Európe si jednotlivé štáty starého kontinentu pravidelne pripomínajú 8. mája.
September 1992
Slovenská národná rada vyhlásila 29. august za deň štátneho sviatku.