Z 200 exponovaných osôb ich ochorelo 15, dve pacientky hospitalizovali. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová s tým, že ochorenia sa vyskytli od 23. do 27. augusta a z personálu neochorela žiadna osoba.
Podľa nej ide o výskyt hnačkových ochorení s nezisteným etiologickým agens (choroboplodný zárodok alebo pôvodca ochorenia). Protiepidemické opatrenia zabezpečili v plnom rozsahu. Z okresu Lučenec zasa zdravotníci hlásia jeden prípad ochorenia najpravdepodobnejšie na polyradikuloneuritídu. Pacient mal tŕpnutie dolných končatín s následne sa rozvíjajúcimi príznakmi už od 24. augusta.
"V anamnéze mal tri týždne pred týmito príznakmi hnačkovité ochorenie. Pre stále sa zhoršujúci chorobný stav je pacient v súčasnosti hospitalizovaný na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v lučeneckej nemocnici," konštatovala Tolnayová.
Ako dodala, polyradikuloneuritída je akútne zápalové postihnutie periférnych nervov, vrátane miechových koreňov. Môžu byť postihnuté i hlavové nervy, mozgový kmeň či mozog.