Nie každý má však túto výhodu. Ak patríte k druhej skupine, ktorá bronz dosiahne až po hodinách pečenia na slnku, určite sa ho nechcete len tak ľahko vzdať. S končiacim sa letom však bledne aj naša pokožka. No existujú zaručené rady, ktoré tento proces spomalia. Čo robiť, aby vám letné opálenie vydržalo aj v nasledujúcich mesiacoch?
Michaela Rujaková, Mishellbeauty Klinika
- Už pred samotným chytaním bronzu je vhodné pokožku pripraviť zvnútra aj zvonku napríklad hydratáciou či stravou s obsahom betakaroténu. Opálenie potom vydrží dlhšie a je oveľa intenzívnejšie. Avšak starostlivosť o pokožku je dôležitá aj po opaľovaní a vlastne počas celého roka. Veľkú úlohu pri udržaní hnedej pokožky však zohráva pigmentácia. Tá je však u každého človeka iná, preto sa nedá presne určiť, ako dlho opálenie vydrží. U niekoho je to aj pri správnej starostlivosti maximálne dva týždne, u iného to môže byť aj mesiac.
Kamuflujte
Napriek dodržiavaniu všetkých našich predchádzajúcich tipov určite uznáte, že každá hnedá pleť bez pravidelného opaľovania po čase vybledne. Ak sa jej napriek tomu nechcete vzdať, ostáva len jediné, a to samoopaľovacie prostriedky. Samozrejme, aj s tými treba zaobchádzať opatrne a vyberať si naozaj len kvalitné produkty.
Pite veľa vody
Piť dostatočné množstvo vody by ste mali počas ktoréhokoľvek ročného obdobia. Správna hydratácia pomáha celému organizmu, teda aj pokožke. Udržuje ju pevnú, zdravú a krásnu. Ak si však chcete udržať letné opálenie, pravidlo aspoň 2 litre čistej vody denne tu platí ešte viac. Vaša pokožka tak bude hydratovaná a zabráni sa jej vysušovaniu a lúpaniu.
Používajte krémy
Samozrejme, hydratácia zvnútra nestačí. Tá vonkajšia je rovnako dôležitá, preto jej treba venovať pozornosť. Ideálne je natierať sa každé ráno a večer či po sprchovaní. Okrem toho existujú rôzne špeciálne mlieka, ktoré pomáhajú udržať hnedú farbu pokožky. Svoju prácu však spravia aj klasické hydratačné mlieko či krém po opaľovaní.
Studená sprcha
Ak milujete dlhé hodiny strávené v kúpeľni pod tečúcou horúcou vodou, nepotešíme vás. Na nejaký čas sa s tým budete musieť rozlúčiť. Horúca sprcha totiž vašu pokožku vysušuje, čo vedie k jej šúpaniu. Naopak, studená voda ju prekrví a pomôže jej okrem iného vyzerať oveľa zdravšie.
S pílingom opatrne
Opálenie dosiahnete tak, že na slniečku začne vrchná vrstva vašej pokožky produkovať viac pigmentu. Táto vrstva sa sama obnovuje približne každé dva týždne. Pílingom tento proces zbytočne urýchlite a prídete tak o ťažko nadobudnutý bronz. Prvých pár týždňov od slnenia sa mu preto vyhnite. Keďže sa ale postupne musíte odumretej kože zbaviť, neskôr si vyberte produkt na prírodnej báze, ktorý je šetrnejší k pokožke.
Správna kozmetika
Pri sprchovaní dbajte na výber kozmetiky. Ako sme už na začiatku spomínali, základom je hydratácia. Preto treba využiť každú príležitosť, ako ju pokožke dopriať. Sprchový gél, ktorý by ju mohol vysušovať, nahraďte radšej sprchovým olejom, vďaka ktorému bude pleť krásne hydratovaná a vláčna.
Koniec epilácie
Ak si chcete udržať bronz, na epiláciu voskom či rôznymi epilačnými krémami zabudnite. Nielenže vás zbaví nežiaducich chĺpkov, ale aj ťažko získaného opálenia. Na pár týždňov preto vezmite do ruky radšej žiletku.
Stravovanie
Síce sa to naozaj môže zdať ako klišé, ale zdravá a vyvážená strava naozaj dokáže s organizmom spraviť divy. Rovnako tak môže predĺžiť životnosť vašej hnedej pokožky. Niektoré potraviny totiž obsahujú látku tyrozín, ktorá pomáha pri tvorbe melanínu. Patria sem napríklad morčacie mäso, vaječný bielok, cottage syr, losos, sója, mandle či avokádo.
Nech sa leskne
Tento postup síce nedokáže dlhšie udržať opálenú pokožku, no zaručene ju rozjasní. Okrem bežného hydratačného krému na ňu naneste aj tenkú vrstvu oleja, ktorý jej dodá jemný lesk. Už aj vyblednutú farbu pokožky dokáže krásne zvýrazniť.