Ministerstvo zdravotníctva tohto najľudnatejšieho arabského štátu vyšle na vidiek tisíce obhajcov plánovaného rodičovstva, informovala v sobotu agentúra Reuters. Káhiru nepotešili výsledky aktuálneho sčítania ľudu. Egypt je teraz domovom viac než 93 miliónov ľudí. Pri pokračovaní súčasnej pôrodnosti môže do roku 2030 narásť počet obyvateľov na 128 miliónov, vyplýva z vládnych údajov.
"Dve najväčšie hrozby, ktorým Egypt čelí po celú svoju históriu, sú terorizmus a populačný rast. To znižuje šance Egypta na dosiahnutie pokroku," povedal prezident Abdal Fattáh Sísí. Egyptské ministerstvo zdravotníctva zahájilo v júli iniciatívu, ktorá má populačný rast obmedziť. Chce tak do roku 2030 ušetriť vláde v prepočte okolo 11,3 miliardy dolárov.
Do 18 vidieckych provincií sa ministerstvo chystá vyslať až 12 000 obhajcov plánovaného rodičovstva. Hlavne na vidieku je totiž dlhá tradícia veľkých rodín, na deti sa tam pozerá ako na budúcu pracovnú silu. Zároveň mimo mesta prevláda názor, že islam zakazuje obmedzovanie počtu potomkov.
V Egypte sa za posledných desať rokov narodilo približne 20 miliónov detí. Vyplýva to zo sčítania ľudu, z ktorého boli na konci júna zverejnené prvé údaje. Podľa zdrojov agentúry AP to dokazuje, že zlyhala štátna politika rodičovského plánovania.
Mnoho detí sa narodilo od revolučného roku 2011, keď bol zvrhnutý prezident Husní Mubarak. Súčasná vláda sa podľa AP sociálnym problémom nevenuje dostatočne, pretože sa sústreďuje na ekonomické otázky a na boj s islamistami.
Prudký nárast počtu obyvateľov podľa pozorovateľov znamená, že vzniká generácia, ktorá bude mať len malé výhliadky na prácu a zostane odkázaná na vládnu pomoc alebo sa pokúsi emigrovať.
Egypt nie je ekonomicky sebestačný, v minulých rokoch obdržal miliardy dolárov pomocou od krajín z oblasti Perského zálivu. Keď sa vlani tok peňazí znížil, musela sa Káhira obrátiť na Medzinárodný menový fond (MMF) a vyjednať pôžičku 12 miliárd dolárov.