Upozornila na to v pondelok druhá najväčšia sieť britských supermarketov - Sainsbury. Akékoľvek nové kontroly dovozu a vývozu potravín by zvýšili náklady a čas prepravy. To skomplikuje firmám snahu dodať klientom čerstvé výrobky, povedal Mike Coupe, generálny riaditeľ Sainsbury.
"Ak si napríklad vezmeme našu sieť dodávateľov čerstvých tovarov, v Španielsku čerstvé produkty naložíme do kamióna a ten ich dopraví priamo do nášho distribučného centra niekde v Anglicku. Nemusí pritom prechádzať cez žiadne hraničné kontroly," povedal. Zdôraznil, že čokoľvek, čo naruší tento proces, bude mať dva dôsledky: zvýši náklady na dovoz a negatívne ovplyvní čerstvosť produktov.
Pripomenul, že pri preprave čerstvých tovarov, ako sú napríklad ovocie a zelenina, z veľkej vzdialenosti môže mať aj niekoľko hodín oneskorenia citeľne negatívny vplyv na ich kvalitu. Britský maloobchodný sektor znepokojuje vývoj rokovaní o brexite, ktoré zatiaľ nepriniesli žiadny pokrok, aj keď sa Londýnu kráti čas na dosiahnutie dohody s EÚ ešte pred vystúpením z bloku.
Konzorcium britských maloobchodníkov minulý týždeň varovalo, že ceny v obchodoch v Spojenom kráľovstve sa môžu zvýšiť a výber bude slabší, ak sa Londýn a Brusel nedohodnú na riešení kľúčových bodov, akými sú hraničné kontroly, nákladná doprava a bezpečnosť potravín po brexite. Opozičná Labouristická strana navrhla, aby Británia zostala na jednotnom európskom trhu a v colnej únii počas prechodného obdobia po roku 2019. To by pomohlo zmierniť škody, ktoré môže brexit spôsobiť ekonomikám na oboch stranách Lamanšského prielivu.