Aby mali žiaci počas dňa dostatok energie, pomôže výdatná desiata. Nie každé malé občerstvenie je však také zdravé, ako sa zdá. Ktoré potraviny by ste mali zabaliť do desiatej vášho drobca radí výživová poradkyňa zo Sveta zdravia Veronika Hanáková.
1. Celozrnný chlieb
Obložený chlebík, sandvič, či bagetka sú súčasťou desiatej takmer každého školáka. Ak však chceme hovoriť o zdravom stravovaní, treba siahať po celozrnnej pečive, ktoré je predsa len zdravšie ako klasické biele. Ideálne je tiež aby obsahovalo aspoň 2 gramy vlákniny na jeden krajec.
Pozor: Pokiaľ na obale nie je uvedené že je pečivo zo 100% celozrnnej múky môže ísť jednoducho aj len o klasický biely chlieb s troškou pridanej celozrnnej múky len kvôli marketingovým účelom. Naštudujte si preto aký je podiel špaldy a ražu ku pšenici.V ideálnom prípade by napríklad chlieb s označením špaldový nemal pšenicu obsahovať vôbec.
2. Grécky jogurt s ovocím
Grécky jogurt obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných mliečnych baktérií. Ovocie zvýši dávku enzýmov, ktoré upokoja hlad a podporia trávenie.
Pozor: Ovocné jogurty či pudingy obsahujú množstvo nezdravého pridaného cukru v podobe glukózovo-fruktózového sirupu. Ich nízkotučné varianty sú okrem toho plné modifikovaného škrobu, určeného na zahustenie.
3. Acidofilné mlieko
Pohár kravského mlieka dodá deťom potrebné živiny a minerály. Ak ho dieťa piť nemôže nahraďte ho mandľovým, či iným rastlinným mliekom, ktoré je ľahšie stráviteľné. Úplne najprospešnejšou variantov je acidofilné mlieko obohatené o probiotické kultúry, nevyhnutné na reguláciu trávenia.
Pozor: Ak kvôli strachu z množstva tukov siahate radšej po nízkotučnom, robíte chybu. V plnotučnom mlieku sa totiž nachádzajú aj zdravé tuky, ktoré v jeho nízkotučnej verzii nenájdete.
4. Semienka, oriešky a sušené ovocie
Či už im ich pribalíte k jogurtu, mlieku alebo len samotné. Zmes semienok, domáceho sušeného ovocia, malého množstva orieškov, ale aj ovsenných vločiek je skvelou náhradou keksíkov či iných sladkostí. Ak máte možnosť, pripravte im z týchto surovín domáce raw tyčinky.
Pozor: Na kupované musli a musli tyčinky radšej zabudnite. Obsahujú totiž rovnaké množstvo cukru, masla, či pridaných látok ako bežné sladkosti.
5. Smoothies
Rozmixované ovocné koktejly sú zdravé a prospešné pre telo. Niektorým deťom chutia oveľa viac ako čerstvé ovocie a organizmus pri nich nemusí vyvíjať ani toľko energie na ich strávenie.
Pozor: Podmienkou kvalitného smoothie je, aby bolo čerstvé a obsahovalo aj tuk aj vlákninu, vďaka čomu dokáže pribrzdiť vyplavovanie fruktózy do krvi. Najlepšou kombináciou je voda, kokos, ovocie, oriešky (tuk) a chia semienka (vláknina).
6. Šaláty
Pestrá strava obohatená o ovocie ale aj zeleninu je základ zdravého životného štýlu, na ktorý by sme mali učiť už malé deti. Preto by zeleninový šalát nemal školákovi na desiatu alebo olovrant chýbať.
Pozor: Dávajte pozor čím ho dochutíte. Kupované dresingy obsahujú veľké množstvo cukru či sodíka. Najzdravší je dressing pripravený doma, z čerstvých surovín. Veľmi dobrou voľbou je aj úplne vynechanie „omáčky“, namiesto ktorej pokvapkáte šalát citrónom alebo trochou olivového oleja a balsamica.
Pripravte si doma
Raw tyčinky
Potrebujete: 180g ľubovoľné orechy, semienka a doma sušené ovocie, 2PL kokosový olej, 3PL med
Postup: Orechy rozmixujte a spoločne s ostatnými surovinami zmiešajte dokopy. Zmes vylejte na plech a uložte na pár hodín do chladničky. Stuhnutý mix nakrájajte na tyčinky.
Chlieb
Potrebujete: 450 g hladkej špaldovej múky, 1 ČL sódy bikarbóny, 1 ČL soli, 1 ČL cukru, 500 g selského jogurtu
Postup: Všetko dobre premiešajte a dajte piecť na 50 min. do rúry vyhriatej na 190 °C. Podľa chuti môžete pridať semienka či orechy.