Na tlačovej besede v utorok o tom informovali prezident Policajného zboru Tibor Gašpar a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško.
Prvý objasnený prípad sa týka korupcie na Slovenskej zdravotníckej univerzite (SZU) v Bratislave. Vyšetrovateľ obvinil študijnú referentku pre zahraničných študentov školy Alexandru D. (48) z prijímania úplatku. Podľa polície mala žena najprv od roku 2015 do marca 2016 prijať úplatky od zahraničného študenta Lekárskej fakulty SZU Javada R. (39), a to vo forme notebooku, mobilného telefónu, auta či nábytku. „Za to, aby v rozpore so študijným poriadkom zabezpečila pre štyroch zahraničných študentov prestup z Univerzity Komenského v Bratislave na Lekársku fakultu SZU,“ povedal Gašpar. V septembri 2016 mala navyše prijať úplatok 6000 eur aj od zástupkyne študentskej agentúry Lívii J. (38), aby zvýhodnila 11 zahraničných študentov pred inými uchádzačmi o štúdium a zabezpečila pre nich neoprávnené prijatie na štúdium všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte SZU. V prípade dokázania viny môže Alexandra D. stráviť za mrežami tri až osem rokov. Javad R. a Lívia J. sú obvinení z prečinu podplácania, hrozí im väzenia na šesť mesiacov až tri roky.
Ďalší prípad korupcie sa týka poskytovania nenávratného finančného príspevku od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry MH SR v rámci Operačného programu Výskum a inovácie v hodnote 165-tisíc eur. Polícia tu obvinila Róberta K., Petra K., Michala M., Viktóriu K. a právnickú osobu pre prečin nepriamej korupcie s trestnou sadzbou až tri roky, resp. z pokusu zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe s trestnou sadzbou odňatia slobody na dva až osem rokov.
Konateľa mal zaplatiť za fiktívnu faktúru!
V ďalšom prípade vydierania čelia obvineniu Miroslav G., Ladislav H., Michal S. a Pavol K. „Nútili konateľa spoločnosti na uhradenie fiktívnej pohľadávky 42-tisíc eur,“ povedal Hraško. Podľa polície mu mali poškodiť okná domu či autá žieravinou.
Odhalili medzinárodný gang
Počas protidrogovej akcie polícia taktiež zaistila chemikálie potrebné na výrobu omamných látok, peniaze a 20 až 80 jednorazových dávok pravdepodobne metamfetamínu. Podľa polície sa mali Pavol Č. (44), František V. (56), občan ČR) a Jozef P. (59) podieľať na výrobe a predaji pervitínu. Išlo o medzinárodnú akciu, pri ktorej bolo obvinených aj viacero osôb v Českej republike a v Poľsku. Na Slovensku policajti vykonali 22 prehliadok v okresoch Čadca a Prievidza.