Chovajú v nej desiatky dravcov aj exotické papagáje a v jednej z učební si dokonca vybudovali doslova tropický prales s jazierkom a rybami. Počas prázdnin však stihli dobudovať domov pre ďalšieho obyvateľa - kajmana okuliarnatého.
Vyše 5-ročného kajmana získala škola od chovateľa a má byť pre deti názornou ukážkou, ako vznikali stavovce. „Tieto plazy tu už boli pred 280 miliónmi rokov. Máme ho preto, že chceme viac prezentovať evolúciu živočíchov. Hlavne do budúcnosti evolúciu vtákov. Dá sa vysvetliť na ukážke, že takto niekedy vyzeral vták,“ vysvetlil riaditeľ školy Pavel Michal, ktorý zviera kŕmi spolu s kolegom.
V rámci výučby svojich žiakov má aj ďalšie plány. „Chcel by som získať verné kópie kostry, napríklad pterodaktyla ako lietajúceho plaza či archeopteryxa,“ povedal. Deti však podľa jeho slov priamo do kontaktu s kajmanom, ktorý je umiestnený v profesionálnom teráriu, neprídu, a tak v žiadnom prípade nie je ohrozená ich bezpečnosť.
Kajman okuliarnatý
Obýva pomerne rozsiahle územie Strednej a Južnej Ameriky v rozmedzí od Venezuely až na juh Amazonskej panvy. Samce dosahujú dĺžku od 3 m do 4 m, maximálne až do 5 m, samice sú dlhé maximálne 3 m. Mláďatá sa živia širokou paletou vodných bezstavovcov, prevažne potom larvami hmyzu, kôrovcami a mäkkýšmi. Dospelé zvieratá si trúfnu aj na väčšie cicavce.